Skocz do zawartości
Sebak

Serwer Dedykowany, A Dysk Twardy

Polecane posty

Nie od dziś wiadomo, że dysk prędkość odczytu na dysku twardym w dużej mierze zależy od odległości danych od środka talerzy. Z moich testów wynika, iż różnice mogą dochodzić do 50%, między początkiem, a krańcami dysku. Tak samo jest z czasem dostępu do danych, na początku dysku, jest on o około 50% niższy, niż na końcu.

 

Kolejnym czynnikiem wpływającym na prędkość pracy dysku, jest gęstość upakowania danych. Głowica dzięki większej gęstości informacji z danego obszaru może odczytać w tym samym czasie więcej informacji, przy założeniu, że talerze kręcą się z identyczną prędkością (np. 7200 obr./min). Z moich obserwacji, wynika, iż prędkość odczytu np. na dysku 250GB(2 talerze po 125GB) i dysku 80GB(1 talerz po 80GB) jest dość znaczna i z początku dysku 250 odczytuje dane z prędkością około 80MB/s, natomiast 80 już leci z prędkością 60MB/s, oba dyski na krańcach uzyskują podobne wartości i zbliżają się do 40 MB/s.

 

Jest jeszcze jeden czynnik, wpływający na wydajność dysku, a jest nim mianowicie ilość głowic i talerzy. Jest to częściowo połączone z gęstością upakowania danych, o czym pisałem wcześniej. Ale jest jeszcze jeden aspekt, gdybyśmy mieli nawet 4 głowice i tak wszystkie one poruszały by się jednocześnie, ponieważ jest to jedno ramie. Co wpływa w jakimś stopniu na wydajność dysku.

 

 

Tyle słowem wstępu, a teraz chciałbym się spytać, czy zwracacie uwagę na podział dysku i kolejność partycji na nim w swoich serwerach dedykowanych. A jak tak, to jaki realny przyrost wydajności w ten sposób można uzyskać?

 

 

Poniżej udało mi się znaleźć test dysków test dysków 320, 400 i 500GB, z zwróceniem uwagi na wydajność w zależności od odległości od środka talerza. Test robiony pod systemem windows.

 

test.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×