Skocz do zawartości
Zbych21

Jak to jest z tymi Vcore

Polecane posty

Może ktoś znający tematykę wytłumaczyć jak to jest z tymi VPSami, w sieci jest sporo ofert z VPSami w "dobrej" cenie.

 

Przykładowo znalazłem ofertę gdzie VPS z 1 x Vcore x 3,4 Ghz kosztuje 40 zł niby procek Xeon E3-1270 wg specyfikacji ma on 4 rdzenie więc wg mojego rozumowania na takim serwerze gdzie procek ma 4 rdzenie może być 4 VPS (co daje 4x 40zł = 160zł a dedyka chyba ciężko znaleść za taką kwotę) ?

 

Jeżeli moje rozumowanie jest błędne będę wdzięczny z naprostowania mnie :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam do końca nie wiem jak to wygląda w praktyce, ale:

 

- procesor ma 4 rdzenie fizyczne i 8 wątków, w praktyce system widzi 8 rdzeni ponieważ tak zachowują się wątki. Jeśli interesują Cię szczegóły to zapoznaj się z jakimś materiałem dotyczącym budowy procesorów intela

- kolejna sprawa jest taka że firmy hostingowe bardzo często by wyjść na plus stosują overselling - czyli sprzedają więcej niż mają bo na pewno cześć użytkowników nie będzie wykorzystywała 100% tego co mają do dyspozycji. W praktyce jest tak samo, że nie zawsze jest tak że serwer 24/7 wykorzystuje 100% mocy obliczeniowej. Dlatego w różnych firmach jest tak różna jakość tych samych usług, nawet na tych samych podzespołach, w dużej mierze zależy to właśnie od tego ile vps ładują na jedną matkę i jakie to są vps. Jeśli na tym procesorze założymy że bezpiecznie jest uruchomić 7 VPS (jeden rdzeń dla matki która też wykonuje obliczenia) to gdy 7 VPSów w danym momencie będzie zjadało 100% tego co ma przydzielone wszystko będzie działać nadal stabilnie, jeśli jednak uruchomimy na takim serwerze 14 vps, przy czym 3 z nich będą wykorzystywały 100% swojej mocy, a pozostałe 50% to mamy obciążenie na poziomie 850% względem jednego rdzenia, a wcześniej wyliczyliśmy że max przy max obciążeniu to 700% (7 vps - 7 rdzeni każdy może uciągnąć 100%)

 

Mam nadzieję że chociaż trochę z tego zrozumiałeś.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Będzie 8 VPSów conajmniej. 1vcpu firmy oznaczają jako 1 wątek. E3-1270 ma 8 wątków (widoczne jak by na serwerze 8 rdzeni) i tyle będzie sprzedane. O ile nie ma oversellingu. W większości są to pewnie 2 procesorowe matki, więc takich VMek postawisz 16. 16x40zł = 640zł już lepiej wygląda.

 

#Fizyda, teoretycznie tak, ale overselling można jeszcze stuningować tak że nie będzie odczuwalne użycie przez kilku userów 100% cpu. Sam tak kiedyś do testów zrobiłem i powiedzmy serwer z 2 rdzeniami, postawiłem na 3 VMkach po 1 rdzeniu na każdy (overselling 150%). Odpaliłem je na 100% każdy to na matce były użyte oba rdzenie po jakimś ~80% lub chwilowe 100%. 2 odpaliłem na 100% to trzeci normalnie mógł w teorii działać :)

 

Magic openvz <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Kamikadze zgadzam się, przy niewielkim oversellingu trzeba byłoby mieć pecha by trafić na matkę gdzie większość VPSów zjada prawie cały czas 100%. Poza tym firma hostingowa zawsze może porozrzucać te najbardziej zasobożerne vpsy po różnych matkach przez co obciążenie jakie będą generowały nie będzie tak negatywnie wpływało na pozostałe serwery.

Wolałem jednak o tym napisać niż pominąć bo jakby nie patrzeć ma znaczenie. Jeśli firma jest normalna to overselling nie powinien negatywnie wpływać na działanie usług, w przeciwnym wypadku zmień firmę :D.

Edytowano przez Fizyda (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

A jeszcze przy live migration można sobie fajnie klientów porozrzucać po matkach i w ogóle nie ma problemu.

 

1 duży VM używający cpu i kilka małych bez dużego użycia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość graczu

Zapełnienie maszyny większą ilością serwerów jest normalne w przypadku OpenVZ, jest to hosting współdzielony, współdzielisz tam zasoby rdzenie serwerów, w ofercie masz napisany dostęp do 3 rdzeni a nie 3 rdzenie dla siebie. Przy aktualnych cenach to na jeden rdzeń zapewne jest z 4 - 6 VPSów minimum. Dobrze szukając hostingu patrzeć jak mają stare maszyny, im nowszy model procesora tym lepiej.

 

Gdy jakaś maszyna zaczyna naprawdę mocno się przeciążać to po prostu przenosi się VPS na nową maszynę oczekującą na zapełnienie, chyba że masz serwer w firmach typu SLDC w których jak jest awaria sprzętu to dostajesz informacje że nowe części będą za miesiąc :-), albo sprawdza się jaki klient generuje nadzwyczajną ilość obciążenia przyjętą dla danego pakietu w danej cenie i się go ściska w dół jeszcze bardziej albo wymawia umowę.

 

 

W przypadku KVM jest już mniejsze zapychanie maszyn, ale to też będzie zależne od firmy.

 

Musisz jednak na maszynie mieć z 40-60% zysku by zarobić na siebie, podatki i pracowników jak ich masz. No i musisz jednak tych klientów kolekcjonować albo postawić super tani pakiet nałapać nałapać nałapać i olać :-) jak niektóre firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

@graczu Po części to właśnie klienci wymusili overselling :) Wystarczy spojrzeć w dyskusje MH jak ludzie krzycza że jak mogli tak ceny podnieść :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już brać to z wirtualizacją KVM - tu dostajesz fizycznie tyle, ze ile zapłacisz, a te zasoby nie są współdzielone. Np. KVM w WEBH - na jednym rdzeniu chodzi to szybciej niż ten sam serwer z najbogatszej oferty ale z OpenVM. Miałem możliwość testowania obu rozwiązań w tej firmie - nie dość, że koszt KVM (najtańszego) jest dużo mniejszy niż OpenVM o porównywalnej mocy to wiesz, że inny klient na tym serwerze nie zabierze ci zasobów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już brać to z wirtualizacją KVM - tu dostajesz fizycznie tyle, ze ile zapłacisz, a te zasoby nie są współdzielone. Np. KVM w WEBH - na jednym rdzeniu chodzi to szybciej niż ten sam serwer z najbogatszej oferty ale z OpenVM

Nie masz racji: https://access.redhat.com/documentation/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/6/html/Virtualization_Administration_Guide/form-Virtualization-Overcommitting_with_KVM-Overcommitting_virtualized_CPUs.html

 

W OpenVZ/LXC można przydzielić gwarantowane zasoby.

Mądry overselling to nic złego.

  • Upvote 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×