Skocz do zawartości
Geiger13

Administrator - jak to jest?

Polecane posty

Hej,

jak to jest z tą administracją serwerami (linux)? Jeżeli chciałbym wiązać z tym swoją przyszłość to co powinienem umieć?

Przez dłuższy czas próbowałem zająć się programowaniem, poznałem w jakimś tam niewielkim stopniu c++ i nieco większym c#, jednak wydaję mi się, że to nie jest zabawa dla mnie. Kiedyś bawiłem się właśnie w różnego rodzaje administracje, stawiałem prywatne serwery gier i właśnie to dawało mi poczucie spełnienia (?), na prawdę lubiłem to.

W tym roku kończę technikum informatyczne, wszystkie egzaminy pozaliczane. Po szkole chciałbym właśnie znaleźć jakąś pracę, ewentualnie jakiś ciekawy staż (studia nie są jakimś moim głównym celem, ewentualnie zaoczne wchodzą na dzień dzisiejszy w grę). I właśnie tu rodzi się moje pytanie, co powinienem potrafić aby znaleźć pracę w "branży" po technikum? Jakie języki programowania, bo zapewne bez tych się nie obejdzie.

Co najlepiej szkolić, tzn co warto postawić na takim VPS'ie? (Postfixy? TS? jakieś serwy gier?, po prostu co jest warto znać). Oczywiście jak wygląda jeszcze zapotrzebowanie na rynku na takich "administratorów", ciężko jest o pracę? Jaka dystrybucja? Ubuntu podobno coś tam odwala ostro ostatnio ;) Debian? CentOS?

Nie chodzi mi tu tylko o zarobki, po prostu chciałbym robić coś co sprawia mi w jakimś stopniu frajdę, a jednocześnie jest wyzwaniem. Programowanie niestety mi nie pod pasowało, a podchodziłem do tego wielokrotnie - oczywiście zdaję sobie sprawę, że taki administrator musi nieco znać programowanie, ale nie jest to raczej pisanie kilku tysięcy linijek kodu tylko jakieś skrypty sortujące z reguły jednolinijkowce (tak? :D).

 

Wydaję mi się, że zapytałem się o wszystkie istotne czynniki. Liczę że pomożecie mi i nie będziecie zbyt surowi w stosunku do mojej osoby ;)

Edytowano przez Geiger13 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Generalnie to jest tak, że programowanie się nawinie w trakcie pracy. Na tym już ten świat polega, że jakiś język trzeba znać. Perl jest chyba już podstawą, ale mogę się mylić. Jeżeli chodzi o aplikacje - wszystko tak na dobrą sprawę się przydaje. To wszystko zależy od tego gdzie chcesz szukać pracy - czy przy serwerach gier czy przy typowych molochach WWW. Warto znać najczęstsze podatności w aplikacjach gier, komunikatorów bo nigdy nie wiadomo kiedy może Ci się to na supporcie przydać. Jeżeli chodzi o dystrybucje - każdą. Zacznij od Debiana, chyba jest jednym z najczęściej stosowanych OSów, zaraz obok CentOSa. CentOSa przyswoisz to już masz podstawy pod Red Hata.

 

To mógłbym powiedzieć jako osoba, która jeszcze nie pracuje w zawodzie, ale trochę widzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim powinieneś robić coś co sprawia ci przyjemność. Jeżeli chcesz być administratorem linux, to nauke opieraj o własne doświadczenie, stawiaj sobie cele i poziomy. Zacznij od swojego serwera dedykowanego opartego na pc postawionego w domu. To bardzo wiele daje, bynajmniej mi dało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WIadomo, że wszystkiego od razu nie ugryziesz, ale na pewno podstawy serwerów www (apache, nginx), streaming, sieci w tym VPN, bazy danych , poczty, zabbix, nagios, wirtualizacja vmware, openstack..

 

bash - bez tego nie ma szans.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o naukę to wszystko wychodzi w praktyce. To zależy z czego lepiej tobie się uczyć, jedni wolą ksiazki tradycyjne drudzy e-booki jeszcze inni Tutoriale czy filmiki uczące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda. @furek oraz inni jaka książka z basha lub sprawdzony kurs na stronie jakiejś lub tutorial z YouTube jest godny polecenia?

 

 

Np pierwszy lepszy

http://dief.republika.pl/main.html

 

Tak jak kolega mówi każdy edukuje się według upodobania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Spoofy

Ja bym polecał ciężką szkołę - slackware/gentoo jako natywna instalacja i dostosowanie wszystkiego po kolei (wszystkie w/w usługi) + github jako źródło nauki python/bash. Trochę płaczu, zgrzytania zębami ale później jesteś zahartowany na tyle że poznawanie innych dystrybucji i usług nie sprawi Ci problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×