Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Tomaszwinner

Subdomeny - jak przekierować?

Polecane posty

Witam!

 

Posiadam własny serwer dedykowany (mam kilka adresów ip do wykorzystania), a na nim istnieje duży serwer minecraft. Zamierzam na tej samej maszynie postawić kolejny serwer.

 

W chwili obecnej w panelu az.pl mam domenę (przykładowo domena.pl) i przekierowywuję ją na IP xxx.xxx.xxx

i tworzę subdomeny np. ts.domena.pl czy mc.domena.pl i kiedy wpisuję te adresy w przeglądarce lub w grze to one przekierowywują na serwer gry/stronę www.

 

I teraz mam pytanie - otworzę kolejny serwer, na tym samym dedyku i jak zrobić, aby:

 

mc.domena.pl przekierowywało na XXX.XXX.XXX

sb.domena.pl przekierowywało na YYY.YYY.YYY

 

Oczywiście dla obu serwerów domena byłaby ta sama, tylko zmieniałby się początek (mc.domena.pl i sb.domena.pl)

 

Jak coś takiego zrobić?

 

Pozdrawiam! Liczę na link do jakiegoś poradnika lub abyście mi to wytłumaczyli.

 

Wesołych Świąt!

 

PS. Nie wiem czy dział jest właściwy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są dwie możliwości zrobienia takiego czegoś. Ogółem to się nazywa DNS, a ty właśnie dodajesz do serwera DNS swoje wpisy.

 

1) Pola A do wszystkiego. Czyli tradycyjne abc.domena.pl => 1.2.3.4 def.domena.pl => 5.6.7.8 i tak samo ze wszystkimi. Rozwiązanie mocno średnie, dużo roboty i trudna edycja w przyszłości.

2) Mix A z CNAME. Tworzysz pola A serwer1.domena.pl => 1.2.3.4 i serwer2.domena.pl => 5.6.7.8, a potem zamiast kolejnych domen pointujących na ten sam adres możesz zrobić CNAME np. do TS'a na 1szym serwerze. Wtedy byłby to CNAME ts.domena.pl => serwer1.domena.pl, który to z kolei wskazuje polem A na 1.2.3.4. Różnica jest taka, że przy przenosinach zmieniasz jedno pole A, a nie niewiadomo ile.

 

Prawie we wszystkich panelach dodanie takiego czegoś wygląda w identyczny sposób, jeśli jednak nie umiesz sobie z tym poradzić to napisz do BOK, że chciałbyś dodać coś takiego i takiego, powinni to zrobić od ręki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

SERWER.pl REKORD A IP SERWERA PIERWSZEGO (MC.SERWER.PL) 10 3600

 

sb.SERWER.pl REKORD A IP SERWERA DRUGIEGO (SB.SERWER.PL) 10 3600

 

Oprócz tego są jeszcze takie jak np. ts.serwer.pl który jest CNAME na SERWER.PL

 

Czy dobrze zrobiłem?

 

Kiedy wpiszę ip pierwszego lub drugiego serwera do przeglądarki to wchodzi strona serwera czyli dobrze. Jaki jest czas, aż ta subdomena zostanie uaktywniona?

Edytowano przez Tomaszwinner (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Domena.pl ==A==> 1.2.3.4

serv1.domena,pl ==A==> 1.2.3.4

serv2.domena.pl ==A==> 5.6.7.8

ts.domena.pl ==CNAME==> serv1.domena.pl

ventrilo.domena.pl ==CNAME==> serv2.domena.pl

jakasusluga-na-serwerze-drugim.domena.pl ==CNAME==> serv2.domena.pl

 

itd itd.

 

Co do DNS'ów to odświeżenie najczęściej trwa do 24h, rzadziej do 48h.

Edytowano przez Archi (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Akurat serv1.domena.pl przekierowałem CNAME na domena.pl ;)

 

Mam pytanie retoryczne.

 

Jak tworzę subdomeny przez "dodaj subdomenę" np. surv.domena.pl to one od razu działają, a jak dodam przez "Konfiguracja DNS domeny" np. surv2.domena.pl i CNAME i wskazanie na domena.pl to ona od razu nie działa, tylko potrzebuje czasu na aktualizację DNS. Czy wszystko w porządku?

 

Pozdrawiam :)

 

EDIT:

 

Sprawdziłem teraz i subdomena, którą przekierowałem na to inne ip już działa! Dzięki!

Edytowano przez Tomaszwinner (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wydaje Ci się ;). W rzeczywistości to się odbywa tak czy siak w ten sam sposób. No chyba, że coś pomiędzy spowalnia zmiany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×