Skocz do zawartości
Igorek

UPS na domowy użytek

Polecane posty

Myślałem nad ciekawym systemem oświetlenia ogrodu (jest dosyć sporawy i całe oświetlenie pobierało by 2 do maks 3 KW na godzine)

 

Potrzebuje UPS, który by mi ten prąd magazynował i wydawał w takiej mocy. Tylko, że on nie był by podpięty do prądu lecz do 3 niedużych wiatraczków na podwórku ustawionych w bardzo wietrznych punktach, które by ten prąd mi tworzyły gdyby był wiatr. Oraz jakie pojemniejsze akumulatory. By mogły tego prądu naładować tak by wrazie gdyby noc była bezwietrzna ogród był oświetlony do rana. Licząc, że pobierze 2.5 KW/h i przez 8 h to mamy ponad 12 KW tak bym mógł tyle prądu wytworzyć i go zmagazynować. Czy mogli byście polecić konkretne modele i jak by to wyglądało Cenowo i czy wogóle opłaca się coś takiego robić. Bo jeśli miało by to być dosyć drogie to dam sobie luzu, bo nie będę wywalać kasy. A okaże się, że ograniczając ogród do 1--12 godzin tygodniowo prąd na przestrzeni kilku lat kupując wynosi taniej.

 

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Ale że masz już takie wiatraczki czy nie?

 

Bo ogólnie z tego co wiem jak stawiają duże wiatraki to one mają już w "zestawie" lub dokupują sporawą ilość akumulatorów i one magazynują energię (któram może starczyć i na kilka dni) ;)

 

 

Moim zdaniem to trochę poroniony pomysł i szkoda kasy, czasu, pracy ;)

 

Jeden zwykły UPS do kompa to koszt około 250-300zł (jedne z tańszych) a nie wiem co masz za oświetlenie i jaką energię dają ci te "wiatraczkI". Musisz wziąć poprawkę na to że zwykły od PCtów ci nie da rady bo zapewne te małe pipeczki (czyt. wiatraczki) nie dadzą odpowiedniego napięcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na takie coś to nie licz. Nie za mocno oświetlasz ten ogród 2,5kWh? Jakie te "wiatraki" masz?

Jednak z góry zakładam, że ten pomysł to będzie niepowodzenie i niewypał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiatraki są o szerokości rozpiętości skrzydeł 1.5 m sam wiatrak mam już i jeden już przerobiony by prąd produkować mógł tylko nie podłączony do niczego. W zakresie ogrodu jest ujęte podwórko a tam lampa 450 W jeżeli dobrze pamiętam. Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/zasilacz-awaryjny-ups-gembird-power-cube-650va-fv-i2775018440.html ale on będzie chyba za słaby z tego co widzę. A wiatraczki stoją w takim miejscu, że przez większość czasu to się kręcą jak jest tylko nie za duży wiater

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko to potrzebujesz budzet okolo 5-6 tys. zl i to z uzywanym UPS-em np: http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SUM3000RMXLI2U . On ma moc maksymalna 2850W. Tylko z wbudowanymi akumulatorami to pociagnie wedlug wykresu (czyli optymistycznie) 3.5 minuty. :) Dlatego wypadaloby dokupic do niego conajmniej 4 szt. akumulatorow 100Ah, bo UPS jest 48V. Takie o podwyzszonej zywotonosci do 12 lat kosztuja jakies 730zl szt., a do tego jeszcze trzeba doliczyc koszt kabli oraz bezpieczenikow. Podejrzewam, ze to Ci da czas podtrzymania okolo godziny przy pelnej mocy.

 

Takze generalnie bezzwrotna inwestycja, bo nawet jak przezyja te akumulatory faktycznie 12 lat to i tak sie nie zwroci roznica w pradzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To masz racje. Czyli dać se luzu bo koszta są za wysokie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wypadaloby dokupic do niego conajmniej 4 szt. akumulatorow 100Ah, bo UPS jest 48V.

I zewnętrzna ładowarka na 48V, bo przy takich akumulatorach ta z UPSa może mieć problem i się uszkodzić. A łądowarki zaczynaja się od 2k plnów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jest modulowy UPS do ktorego mozna podlaczyc maksymalna pojemnosc 840Ah, wiec da rade. Jak rozwiniesz wykres to bedziesz mial wyniki z 10 battery packow. Kazdy BT ma 2 moduly po 8 aku 5Ah co daje 80Ah x 10 = 800Ah + jeden modul 40Ah w samym UPS-ie. Same BT nie maja elementow, nazwijmy to, aktywnych, wiec wszystko laduje UPS.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×