Skocz do zawartości
jensej

Przedsiębiorstwo, Działalność gospodarcza

Polecane posty

Czytałem trochę na tematy w/w, jednak trafiłem na definicje, które słabo rozumiem.

Czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć na czym polega jedno i drugie, i jak się ze sobą łączą.

Z góry dziękuje.

Edytowano przez jensej (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Działalność gospodarcza to w pewnym sensie synonim tego słowa. Każda firma jest jakimś przedsięwzięciem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie można to jeszcze ująć w ten sposób, Przedsiębiorstwo to już taka większa działalność gospodarcza, przeważnie zarządzana przez kilka osób tzw Zarząd.

Działalność gospodarcza to raczej jednoosobowa firma (chociaż niekoniecznie) i najprostszy sposób na swój business.

 

Ja założysz pierwszą firmę, będzie to pewnie działalność gospodarcza, po kilku latach rozwoju, kiedy będziesz już zatrudniał pracowników, księgową, wtedy jest to już bardziej przedsiębiorstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie można to jeszcze ująć w ten sposób, Przedsiębiorstwo to już taka większa działalność gospodarcza, przeważnie zarządzana przez kilka osób tzw Zarząd.

Działalność gospodarcza to raczej jednoosobowa firma (chociaż niekoniecznie) i najprostszy sposób na swój business.

 

Ja założysz pierwszą firmę, będzie to pewnie działalność gospodarcza, po kilku latach rozwoju, kiedy będziesz już zatrudniał pracowników, księgową, wtedy jest to już bardziej przedsiębiorstwo.

dzięki, a możecie coś powiedzieć na temat wad i zalet działalności gospodarczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zalety:

-pracujesz sam dla siebie

-nikt nie każe Ci rano wstawać ;)

-nie masz szefa co krzyczy na Ciebie ;)

 

Wady:

-drogie koszty utrzymania

-trzeba wszystko kombinować samemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Kamikadze

Wady są dwie ;)

- biurokracja przy zakładaniu

- Zus-y i inne złodziejstwa ;)

 

Zalety - legalność działalności (np. handel) ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja założysz pierwszą firmę, będzie to pewnie działalność gospodarcza, po kilku latach rozwoju, kiedy będziesz już zatrudniał pracowników, księgową, wtedy jest to już bardziej przedsiębiorstwo.

 

Ale żeś wymyślił ;)

 

 

Przedsiębiorstwo nie jest stopniem wyższym działalności gospodarczej czy firmy ;)

 

 

Przedsiębiorstwo jest zorganizowaną i niezależną jednostką stworzoną do określonego celu ekonomicznego, natomiast działalność gospodarcza to określenie sposobu funkcjonowania człowieka na rynku.

 

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może mieć kilka/naście przedsiębiorstw, w tym człowiek prowadzący działalność gospodarczą może być właścicielem spółki zoo, spółki S. A. itp.

 

Także nie ma tu znaczenia wielkość bo "działalność gospodarcza" to nazwa relacji a nie rodzaj firmy czy określenie jej wielkości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że jest wyżej, tylko że jest większe. Przecież to było napisane prostymi słowami, aby autor tematu zrozumiał, nie chodziło mi o pisanie regułek. ;)

 

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może mieć kilka/naście przedsiębiorstw, w tym człowiek prowadzący działalność gospodarczą może być właścicielem spółki zoo, spółki S. A. itp.

No pewnie, że może. Bezrobotny tez może mieć udziały w firmie, a dalej będzie bezrobotny.

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zalety:

-pracujesz sam dla siebie

-nikt nie każe Ci rano wstawać ;)

-nie masz szefa co krzyczy na Ciebie ;)

 

Wady:

-drogie koszty utrzymania

-trzeba wszystko kombinować samemu

 

To trochę nie tak, owszem pracujesz sam dla siebie, ale szefem są twoi klienci i oni każą ci rano wstawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość IStreamPL

No jak pomysle prawie tysiaka zusu płacic to az mi sie słabo robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No jak pomysle prawie tysiaka zusu płacic to az mi sie słabo robi.

 

 

straszne aż tysiak, a emerytury będą chcieli po 10k ;)

 

Większość firm "nie odczuwa" jakoś specjalnie tego zus-u. Prawda jest tak, że jak nie jesteś wstanie wygenerować takiego dochodu by opłacić zus (bądź co bądź i tak nie jest to jakaś specjalnie wysoka składka i do tego liczona tak, że wiele osób pracujących na etacie odprowadza więcej) to powinieneś zapomnieć o prowadzeniu firmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

 

straszne aż tysiak, a emerytury będą chcieli po 10k ;)

 

Większość firm "nie odczuwa" jakoś specjalnie tego zus-u. Prawda jest tak, że jak nie jesteś wstanie wygenerować takiego dochodu by opłacić zus (bądź co bądź i tak nie jest to jakaś specjalnie wysoka składka i do tego liczona tak, że wiele osób pracujących na etacie odprowadza więcej) to powinieneś zapomnieć o prowadzeniu firmy...

 

Albo przeprowadzić się do normalnego kraju

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość nrm

Większość firm "nie odczuwa" jakoś specjalnie tego zus-u.

To chyba twoje prywatne badania na kolegach. Otworzyłeś "TGX studio badania opinii"? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To chyba twoje prywatne badania na kolegach. Otworzyłeś "TGX studio badania opinii"? ;)

 

 

Masz rację, wprowadziłem uproszczenie myślowe ;)

 

W normalnej sytuacji 1k nie powinien być jakimś wielkim obciążeniem dla przedsiębiorcy, jeżeli jest to znaczy że coś z firmą jest nie tak i warto szybko coś z tym zrobić

 

Niniejszym TGX studio po tej wielkiej językowej wpadce ogłasza zakończenie działalności ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W normalnej sytuacji 1k nie powinien być jakimś wielkim obciążeniem dla przedsiębiorcy, jeżeli jest to znaczy że coś z firmą jest nie tak i warto szybko coś z tym zrobić

 

Jeżeli dla przedsiębiorcy nie jest problemem wywalaniem nawet 1k w błoto, to wybacz, ale to kiepski przedsiębiorca...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość IStreamPL

nie kazdy musi zarabiac 10tys na miesiac.

Zobacz, ze nawet fryzjerka jak zakłada swój zaklad nie generuje dochodu 10tys ;)

wiem, co mówie. ZUS jest najgorszy, wiele osób poprostunie otwiera biznesu bo boi sie takich wydatków, wystarczy, że noga się powinie i weź płać przez rok ;)

Pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

nie kazdy musi zarabiac 10tys na miesiac.

Zobacz, ze nawet fryzjerka jak zakłada swój zaklad nie generuje dochodu 10tys ;)

wiem, co mówie. ZUS jest najgorszy, wiele osób poprostunie otwiera biznesu bo boi sie takich wydatków, wystarczy, że noga się powinie i weź płać przez rok ;)

Pzdr

 

 

Kiepski przykład z tą fryzjerką, chyba jesteś jeszcze kawalerem i nie wiesz ile kobiety zostawiają tam kasy ;)

 

Jak zaczynasz biznes to płacisz "grosze" (chyba ze 200 zeta) więc to że boją się zainwestować wpływa na to że nic nie mają. Nie ma ryzyka nie ma zysku. Małe ryzyko mały zysk itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynasz biznes to płacisz "grosze" (chyba ze 200 zeta) więc to że boją się zainwestować wpływa na to że nic nie mają. Nie ma ryzyka nie ma zysku. Małe ryzyko mały zysk itp.

 

Rozumiem więc, że jakby zwiększyli ZUS do 10tysięcy miesięcznie to byś kokosy zbierał ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem więc, że jakby zwiększyli ZUS do 10tysięcy miesięcznie to byś kokosy zbierał ? ;)

 

Ciężko się myśli na zmywaku?

 

Daruj sobie podejmowanie dyskusji jak chcesz to robić bez argumentów, a Twoim celem jedynie jest "dowalenie"...

Edytowano przez tgx (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

straszne aż tysiak, a emerytury będą chcieli po 10k ;)

To sobie policz ile miałbyś tej emerytury odkładając chociaż połowe co miesiąc z tego tysiaka, a ile dostaniesz zusowskiej po 40 latach pracy..

 

Większość firm "nie odczuwa" jakoś specjalnie tego zus-u. Prawda jest tak, że jak nie jesteś wstanie wygenerować takiego dochodu by opłacić zus (bądź co bądź i tak nie jest to jakaś specjalnie wysoka składka i do tego liczona tak, że wiele osób pracujących na etacie odprowadza więcej) to powinieneś zapomnieć o prowadzeniu firmy...

W normalnej sytuacji 1k nie powinien być jakimś wielkim obciążeniem dla przedsiębiorcy, jeżeli jest to znaczy że coś z firmą jest nie tak i warto szybko coś z tym zrobić

Schowaj to swoje lewackie rozumowanie, albo idź głosić te herezje na swoim podwórku przed blokiem. To, że trzeba co miesiąc płacić ten haracz za łaskę możliwości stania w kolejce do specjalisty na za 10 miesięcy, to normalne nie jest.

No ale być może niektórym dla dobrego samopoczucia psychicznego jest przyjemnie wywalać co miesiąc tysiąc zł.

 

Jak zaczynasz biznes to płacisz "grosze" (chyba ze 200 zeta)

I doedukuj się zanim coś klepniesz.. obecnie jest to 400 zeta bez paru groszy. Dwa lata temu było niecałe 350. W przyszłym roku oczywiście kolejna podwyżka.

 

No ale.. załóż sobie firmę ;) Chciałbym zobaczyć Twoją minę jak tą lekka rączką robisz przelewik na 1k plnów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ale.. załóż sobie firmę ;) Chciałbym zobaczyć Twoją minę jak tą lekka rączką robisz przelewik na 1k plnów ;)

 

 

Oj Miłoszku robię to co miesiąc i nie tysiak a trochę więcej ;)

 

Ale nie o mnie rozmawiamy tylko ogólnie

 

Może inaczej - zatrudniasz pracownika, powiedzmy że chcesz mu zapłacić 3k na rękę, a przecież nie jest to jakieś kosmiczne wynagrodzenie w tym sektorze - no i za tego pracownika zapłacisz więcej zusu niż za siebie - niby fajnie, że szef sobie odejmie od przyszłej (fakt niepewnej, ale jakaś nadzieja jest) emerytury i da ją pracownikowi - zaszczytne.

 

Nie ma co dywagować, że nie zawsze jest to wydawane rozsądnie ale bez jaj - Twoje jedno zdanie, ba nawet zdanie połowy polaków nic nie zmieni więc jak to mówią "dostosuj się albo zgiń" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro prowadzisz "większą" firmę, to dziwi mnie Twoje podejście do sprawy. Nie mogę pojąć tego toku rozumowania. Więc albo chcesz się pochwalić, że Twoja firma trzepie taką kasiorę, iż wywalenie tysiączka, to nie problem.. bez zastanowienia w dodatku.. albo nie szanujesz zarobionych pieniążków ;)

Co tam, bogatemu wolno :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten TGX to jakiś mongoł , chce się wybić na forum chyba wypisując takie głupoty nie tylko w tym poście , dla dobra Swojego zamilcz już bo głupoty piszesz.

Gdybyś prowadził DG to być absolutnie tak nie pisał , każdy większy czy mniejszy przedsiębiorca ubolewa nad "skur******" systemem w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up:

oczywiście emerytury i renty dla Twoich rodziców, dziadków biorą się z powietrza?

oczywiście kasa na leczenie Twoich dziadków, Twoich dzieci też bierze się z powietrza?

kasa na zasiłki chorobowe, pogrzebowe, na opiekę na dziecko, żonę, itp. też się bierze z powietrza?

 

W tym tysiaku:

412,97 - na emeryturę

169,25 - na rentę

51,83 - na chorobowe

40,83 - na wypadkowe

254,55 - na zdrowotne

51,83 - na fundusz pracy

 

Z czego 4 pierwsze odliczamy sobie od dochodu (18% z 674,88 przy zwykłej skali podatkowej) a cześć piątej (219,19) odliczamy od podatku czyli wydajemy 981,26 zł a odliczamy 121,48+219,19 = 340,67 czyli na miesiąc płacimy 640,59 co mniej groźnie wygląda niż tysiak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×