Skocz do zawartości
Oplas

cena prądu a serwer

Polecane posty

witam, nie znalazłem lepszego miejsca więc piszę tu.

zastanawia mnie jak jest z prądem w data center a dokładnie z jego kosztem. Wynajmuję serwer za 60pln to jest taki stary, że wtedy jeszcze nikt nie myślał o linii Green.

Płacę za serwer 60pln miesięcznie a w data center zużywa on energii za 80 miesięcznie, do tego data center ma takich serwerów 200 na każdym już jest stratna 20pln miesięcznie. To łatwo obliczyć przy założeniu, że serwer z demobilu zużywa 145kWh miesięcznie i cenie ok 55 groszy za 1kWh

gdzie jest zysk? mają inną taryfę niż standardową? bo nie chce mi się wierzyć, że na innych serwerach odrabiaja zysk tych "starych"

pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

Musisz sobie policzyc.

 

Ja uzywam takiej metryczki do liczenia

 

345.46 kWh to będzie ok 162 zł w skali miesiąca oczywiście. przy taryfie bodajże 0.46 - 0.47

 

ps. skad koszt 0.55 gr :D

 

ps2. Data Center jest zapiety na stacjach 110/400 - Wysokie napiecie.

Tu masz cennik

http://www.pge-obrot.pl/UserFiles/File/Taryfa_2012_ABCiR_PGE_kolor.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ps. skad koszt 0.55 gr biggrin.png

Pewnie taką stawkę ma w domu, jako odbiorca indywidualny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas prund kosztuje.. niby grosz do grosza, a uzbiera się z tego niezła fakturka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zastanawia mnie jak jest z prądem w data center a dokładnie z jego kosztem. Wynajmuję serwer za 60pln to jest taki stary, że wtedy jeszcze nikt nie myślał o linii Green.

Płacę za serwer 60pln miesięcznie a w data center zużywa on energii za 80 miesięcznie,

 

moze DC po prostu doklada ... swiadomie, lub nieswiadomie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

bardzo dobrą praktyką jest nei bazowanie na cenie kilo wato godziny a na realnym koszcie zużycia tejże kwh przez serwer,

toż trzeba doliczyć klimę, narzut na inne urządzenia takie jak ups, wentylację, zatem jeśli idzie o ścisłość nie można w dc sprzedać klientowi kwh w tej samej cenie co się kupuje od zakładu energetycznego, no bo na logikę się to nie zapnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie ty kupisz dedyka za 60 zł miesięcznie. Bo nawet VPS to na jednej maszynie jest ich kilka. Konta hostingowe, na jednym serwerze lepszym z 400 na pewno może iść. Te serwery co są w DC muszą zarobić na prąd wszytko co im pomaga routery ups itp. Oraz na ludzi i musi być coś dla samego siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie ty kupisz dedyka za 60 zł miesięcznie. Bo nawet VPS to na jednej maszynie jest ich kilka. Konta hostingowe, na jednym serwerze lepszym z 400 na pewno może iść. Te serwery co są w DC muszą zarobić na prąd wszytko co im pomaga routery ups itp. Oraz na ludzi i musi być coś dla samego siebie

 

http://www.digicube.fr/rapidserveurs

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh... Zabiorę tut głos bo jakoś mi się nie chce wierzyć że kupują prąd za 55 gr. Ostatnio rachunek przyszedł do lokalu gdzie pobieramy około 1800 KW mec i koszt samego 1kw netto to 0,37 do tgo wszystkie opłaty przesyłowe, zwrotne i jakieś inne bez abonamentu licznikowego 115 zł mc netto w przydziale 3 x 12KW (3x32A) plus jakaś opłata za przydział 35zł, a działa klima, UPSy i 2 szafy a jak dojdzie 8 szaf które mamy do przygotowania i wstawienia zapotrzebowanie na KW wzrośnie kilkukrotnie...

Jak to podliczę bez licznika wychodzi około 80 gr netto za każdy KW . Choć teraz dostałem ofertę gdzie KW ma kosztować tylko 34gr ale opłaty dodatkowe się nie zmieniają.

 

Reasumując to firmowy prąd jest droższy niż domowy i to sporo a przydział mocy zwiększa tylko opłaty za licznik i moc oraz nieznacznie za KW.

Zmierzyłem sobie to że serwer 2 x Xeon 5645 64Gb ram i 12 dysków 500 GB SATA gdzie ciągnie to zasilacz 3x 350W ciągnie non stop 450-500w/h a taki standard 2 xQuad E5345 12gb ram 2x SATA ciągnie około 300w/h czyli ten pierwszy ciągnie min. 10KW /doba a ten drugi około 7kw. Resztę łatwo sobie policzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

W DC nie sprzedaję się energii. Tylko jest re faktura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W DC nie sprzedaję się energii. Tylko jest re faktura.

 

Możesz mi to jaśniej wytłumaczyć, bo się na tym nie znam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Twój serwer zje 150 kWh (gdzie serwerownia ma po 50 gr/kWh), to od serwerowni dostaniesz fakture na 75 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ale wy macie praktyki, może nie mam DC itp .. prąd może kosztować 40gr czy 50gr ale jak by się firma na tym traciła i dokładała kasy do tego prądu, to wiadomo że by się zwinęła dawno..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pzebracki

Ludzie ale wy macie praktyki, może nie mam DC itp .. prąd może kosztować 40gr czy 50gr ale jak by się firma na tym traciła i dokładała kasy do tego prądu, to wiadomo że by się zwinęła dawno..

 

Tylko firmy które maja koncejsę na handel energią elektryczną, mogą taki prąd sprzedawać.

W pozostałych przypadkach jest to nie zgodne z prawem, karane bardzo wysokimi karami pieniężnymi.

 

Także jeżeli dana firma nie wie ile prądu pociągnie zasilacz 400W. To już jest ich sprawa, klient powinien zapłacić za to co wykorzystuje.

 

Jeżeli firma nalicza, znacząco duże faktury, sprawa wydawała by się co najmniej dziwna, należy się głąbiej przyjrzeć za co faktura przyszła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×