Skocz do zawartości

Polecane posty

Witam

Wiem, że było pełno takich tematów, lecz żaden mi nie pomógł.

Posiadam serwer vps.

Chciałem na niego przenieść moje forum, lecz trafiłem na problem przy konfiguracji DNS.

 

Zrobiłem tak:

Mam kupioną domenę w az.pl

Dodałem 2 hosty

ns1.domena.pl

ns2.domena.pl

 

ns1.domena.pl dostała ip1

ns2.domena.pl dostała ip2

Przekierowałem domenę na swoje wcześniej utworzone DNS'y.

Kolejno dodałem DNS'y na serwerze w Kloxo i utworzyłem domenę.

Zadziała to ?

Edytowano przez Liar (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem oba NSy są na tym jednym VPSie? Jeśli tak, to nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale cóż - Twój wybór. Ja osobiście preferuję przy VPSach przekierowywanie domeny przez rekord A na IP VPSa. W razie fuckupu szybciej mogę domenę skierować w inne, rezerwowe miejsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem oba NSy są na tym jednym VPSie? Jeśli tak, to nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale cóż - Twój wybór. Ja osobiście preferuję przy VPSach przekierowywanie domeny przez rekord A na IP VPSa. W razie fuckupu szybciej mogę domenę skierować w inne, rezerwowe miejsce.

 

No i tak logicznie planujący człowiek robi, stawianie NSów na jednym adresie IP mija się z celem - ba, jet idiotyzmem samym w sobie.

Można czytać poradniki na temat instalacji ale trzeba też myśleć (tak pamiętam jak w błocie było).

Jeśli sam dla siebie, czy tam kilku znajomych stawiasz serwer to nie widzę sensu bawienie się w instalację BIND'a tudzież podobnych usług bo szkoda zasobów.

 

Tak samo uważam o serwerze POP, lepiej skorzystać z zewnętrznej poczty, a u siebie mieć tylko SMTP lub nawet w skryptach dopisać autoryzację i puszczać zewnętrznie.

 

Jeśli już korzystamy z VPSa / dedyka to takie wyjście jest najlepszy rozwiązaniem, pomijając fobię ludzi na temat GA czy Microsoftu. Każdy ma swoje zdanie i zwyczaje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No i tak logicznie planujący człowiek robi, stawianie NSów na jednym adresie IP mija się z celem - ba, jet idiotyzmem samym w sobie.

Skoro to jest VPS, który strony www i pocztę trzyma pod jednym adresem IP, to cóż da mu klaster serwerów secondary, które wskazywać będą na nie działający serwis? Druga sprawa - uważasz, że VPS z podpiętymi do siebie dwoma adresami IP i do nich dopiętymi ns1/ns2 będzie bardziej PRO?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że właśnie taka jest tu konfiguracja, sądząc po pierwszym poście (2 adresy IP, wnioskuję, że na tym samym VPSie). No chyba, że się mylę i są to NSy providera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro to jest VPS, który strony www i pocztę trzyma pod jednym adresem IP, to cóż da mu klaster serwerów secondary, które wskazywać będą na nie działający serwis? Druga sprawa - uważasz, że VPS z podpiętymi do siebie dwoma adresami IP i do nich dopiętymi ns1/ns2 będzie bardziej PRO?

Chodzi o to, że o ile to możliwe warto powierzyć strategiczne usługi firmom które z tego żyją.

Nie musisz się ze mną zgadzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej. Jakaż to strategiczna usługa? Nie działanie serwera VPS i tak spowoduje, że odwzorowanie do niego będzie w 99% bezużyteczne. Podasz jakiś argument, dla którego bardziej zadowalająca będzie dla ciebie odpowiedz do nieosiągalnego adresu IP, niż odpowiedź SERVFAIL?

 

Co innego, jeśli ktoś stawia rozwiązania niezawodnościowe. Ale wtedy to raczej posiada kilka różnych "maszyn" (czy to fizycznych, czy to wirtualnych), z których w razie awarii może serwować usługi WWW (chociażby komunikat "zaraz wracamy"), odbierać backupowo pocztę itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No już tutaj bawimy się z przepychanki słowne jak w piaskownicy - skoro znasz się lepiej to dobrze, to się liczy :)

Ja po prostu wychodzę z założenia, że skoro mogę NSy i pocztę umieścić w osobnych lokalizacjach to tak zrobię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak naprawdę to NSy na oddzielnej maszynie mają sens tylko wtedy, jeśli rozbijemy poszczególne usługi na różne serwery.

Serwer A - www;

Serwer B - Poczta

W takim wypadku wypadałoby aby NSy stały gdzie indziej. Głupio tracić dostęp do wszystkich usług jednocześnie, jeśli możemy tego uniknąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tak naprawdę to NSy na oddzielnej maszynie mają sens tylko wtedy, jeśli rozbijemy poszczególne usługi na różne serwery.

Dokładnie o to mi chodziło.

Jeśli ktoś rozprasza usługi to ok. Ale jeśli ktoś i tak kisi to na jednym marnym vpsie, to wtedy nie dość, że taka zabawa mu nic pożytecznego w sumie nie da, to jeszcze zamiast podawać po prostu dwa hosty NS przy rejestracji domeny, to będzie musiał ją dodawać gdzieś indziej, tam konfigurować i na to coś delegować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znam jeden przykład który spowodował niedostępność domen *.pl hostowanych na moich serwerach dns (dobrze że to tylko kilka moich domen + parę domen znajomych).

Otóż miałem delikatną awarię binda w directadminie której nie zauważyłem. Serwer odpytany o dnsy dla domen hostowanych u mnie na serwerze nie zwracał poprawnej odpowiedzi. Pech chciał że trafiłem akurat na moment gdy robot nasku sprawdzał działanie dnsów dla domen i tam gdzie oba dnsy nie działały - wydelegowywał je na belbę;-) Mówimy o niedostępności prawie kilku godzin z telefonem w ręce.

Stąd lepiej mieć na innych maszynach by w różnym czasie się popsuły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że się narodził mały spór :P

NS1 Stoi na jednej maszynie

NS2 Stoi na drugiej maszynie

 

Wszystko już mi ładnie działa.

Dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cieszy nas, że działa i że masz normalną konfigurację.

A dyskusja zawsze dobra, często z takich właśnie spontanów wynikają ciekawe spostrzeżenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×