Skocz do zawartości
outmc

sprzedaz biletów a podatek

Polecane posty

Witam

 

Jestem osobą prywatną, nie prowadze działalnosci gospodarczej.

 

Mam zamiar sprzedawać bilety na pewną impreze, koszt takiego biletu to np 10zł . takich biletów bede sprzedawał 100 sztuk

 

 

jak to wygląda z podatkiem tzn czy muszę odprowadzać podatek a jesli tak to jaki % podatku trzeba doliczyć do tych 10zł + podatek + wysyłka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

Tylko sprzedajesz biletów na 1 tys. PLN, czy masz też inny dochód?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmmm dochody mam z umowy o prace jeśli o to chodzi :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam, jednak w 100% pewny nie jestem i znakiem zapytania sugeruje innym żeby mnie poprawili - utwierdzili w przekonaniu :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Aimer

Wymagana jest DG, jest to sprzedaz zorganizowana i nie ma tu znaczenia kwota wolna.

 

Wymagana jest DG, jest to sprzedaz zorganizowana i nie ma tu znaczenia kwota wolna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmm nie mogę edytować.

 

Napisze dokładnie.

 

 

 

 

Agencja muzyczna zleca nam sprzedaż 100 biletów na imprezę. My te bilety sprzedajemy na swojej stronie przez sklep online.

Jak wygląda sprawa podatku VAT , my płacimy czy tym się już martwi ten , kto nam zlecił sprzedaż ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Agencja muzyczna zleca nam sprzedaż 100 biletów na imprezę. My te bilety sprzedajemy na swojej stronie przez sklep online.

Jak wygląda sprawa podatku VAT , my płacimy czy tym się już martwi ten , kto nam zlecił sprzedaż ?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem było by umowa zlecenie z agencją na usługę pośrednictwa sprzedaży a resztą niech się martwi agencja.

W innym wypadku jakoś musiałbyś te bilety od nich kupić a potem sprzedając wystawić dokument sprzedaży paragon/faktura a do tego potrzeba DG.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że jesli mi agencja zleca sprzedaż to ona jest płatnikiem VAT a ja się martwie tylko sprzedażą biletów tak ?

 

Kolejne pytania :

 

1) po opłaceniu biletu mam możliwość wystawienia tzw faktury proforma jako dowodu zapłaty

Czy to jakiś problem jesli osoba prywatna ( ja ) wystawi taką formę potwierdzenia zapłaty ?

 

2) Cena biletu przykładowo 10zł . Mam doliczyć VAT w systemie zamawiania ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jako osoba prywatna (z tego co mi się wydaje) możesz wystawić tylko rachunek. Nie masz prawnych możliwości na wystawienie faktury.

Według mnie do prowadzenia sklepu internetowego działalność gospodarcza jest jednak niezbędnie konieczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jeśli mowa tylko o pośrednictwie w sprzedaży ? ja tych biletów nawet nie mam przy sobie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pod warunkiem, że faktury wystawia firma która sprzedaje a Ty zajmujesz się tak naprawdę tylko naganianiem ludzi (coś na zasadzie programów partnerskich).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pro forme jedynie moge wystawić . Może byc ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Outmc - są na to dwa sposoby:

1) Kupujesz te bilety od agencji, po czym je dalej fizycznie odsprzedajesz;

2) Podpisujesz umowę-zlecenie z agencją i działasz pod jej szyldem.

 

Sposób 1) to kupa problemów dla ciebie - bo musisz bawić się w jakieś działalności/vaty/etc.

Sposób 2) to problem dla agencji. Stajesz się wtedy jej współpracownikiem, dla klienta praktycznie nie istniejesz (fakturę/paragon dostaje od agencji), jedyne co, to wystawiasz agencji na koniec rachunek za wykonane zlecenie. Problem agencja tylko może mieć taki, że będzie cię musiała rozliczyć skarbowo :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość

pro forme jedynie moge wystawić . Może byc ?

 

 

Nie. Ty nie mając działalności gospodarczej i nie będąc zarejestrowanym VATowcem nie możesz wystawiać faktur (nawet pro forma). Faktury, paragony, etc. musi wystawiać firma, która rzeczywiście prowadzi sprzedaż. Ty wtedy na koniec miesiąca wystawiasz jej rachunek za prowadzoną działalność.

 

To, co próbujesz zrobić to jest dla mnie jednak zwykła próba "oszukania systemu". Chcesz prowadzić sklep, więc powinieneś się liczyć z koniecznością założenia działalności gospodarczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nikogo nie mam zamiaru oszukiwac , tylko pytam jak to wygląda bo przeciez nic na tym nie bede zarabiał więc dlaczego mam płacić podatek ?

 

W takim razie jakie potwierdzenie moge wystawić skoro nie pro forme ? zwykły rachunek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ehhh theONE , wypowiadaj sie na temat albo wcale , nie wazne ok ?

 

zadałem pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jakie potwierdzenie moge wystawić skoro nie pro forme ? zwykły rachunek ?

1) Jeżeli jesteś tylko pośrednikiem, tak jak to wcześniej zostało podane, to w takim przypadku taką proformę wystawia ten, kto to faktycznie sprzedaje. W tym przypadku agencja, bo to ona fizycznie jest sprzedawcą.

2) Jeżeli sprzedajesz to jako TY, to w takim wypadku posiadasz działalność gospodarczą i wystawiasz fakturę proforma, lub jeżeli nie jesteś płatnikiem VAT rachunek proforma.

Jako osoba fizyczna też możesz wystawić rachunek, ale nie tutaj, bo charakter sprzedaży jaki opisałeś podchodzi pod działalność gospodarczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sprzedajecie te bilety na swojej stronie to _TY_ je sprzedajecie, w sposób zorganizowany (sklep!) więc musisz prowadzić DG wystawić stosowny dokument księgowy i rozliczyć się odpowiednio. Jeżeli sprzedaż prowadzi ktoś inny i on sprzedaje bilety a wy jesteście tylko miejsce gdzie jest to wystawione w internetcie to na stronie musi być stosowna informacja że bilet kupuje się od firmy XYZ a nie od ciebie. Możesz sobie wystawiać potwierdzenia złożenia zamówienia i inne cuda ale w sensie _księgowym_ są one warte tyle co papier toaletowy.

 

 

Mam nieodparte wrażenie że zadajesz pytania aż ktoś odpowie ci tak jak pasuje do twojego obrazu rzeczywistości, czyli że możesz sprzedawać bez płacenia podatku i formalności. Przykra wiadomość jeżeli ty sprzedajesz bilety (i to w czymś co nazywasz sklepem) _NIE_ możesz tego robić bez prowadzenia DG i stosownych formalności księgowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

theONE i o to mi chodziło :(

 

udostępniam miejsce , nic wiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×