Skocz do zawartości
dan

Wydajność VPS, stabliność pracy

Polecane posty

witam,

 

mam zagwozdkę i chcę się dowiedzieć czy ja mam zbyt optymistyczne założenia co do hostingu na vps czy pora zmienić dostawcę VPS.

 

W czym trudność?

 

Jest sobie VPS, postawiony Debian 5, DA, wirtualizacja XEN. Wszystko działa nawet dość ładnie nie licząc występujących z większą bądź mniejszą częstotliwością przycinek - iowait rosło do duzych wartości, co negatywnie wpływało na wydajność, procesy się kolejkowały, system wchodził na swapa, który przy już dychawicznym io spowalnia temat jeszcze bardziej.

Weźmy dla przykładu jedną stronę produkcyjną na której mam wmontowany licznik czasowy (ms) generacji. Obciążenie rzędu 5000 odsłon dziennie strona główna generuje się w przedziale od 0,35-0,6 sek. (nie licząc momentów kiedy IOWait rosło na głównej maszynie - wtedy naturalnie czas się wydłużał). LA VPS trzyma się w ryzach 0,3-0,9 (oczywiście przy wzroście iowait la szło do góry grubo ponad 1).

Jako, że coś mocniej było z serwerem głównym nie tak dostawca VPS oznajmił, że będzie migracja na nową maszynę - szybszą. Hurraaa, koniec problemów z IOWait. Tak mi się wydawało.

 

Niestety nie wiem z jakiej na jaką i z jakiego dysku/macierzy na jaką. Dostawca VPS nie raczył sie pochwalić/odpowiedzieć z czego migrował na co (czy to taka tajemnica, że nie praktykuje się pisania o tym?). To co wyciągnąłem z cpu info to migracja z udostępnionych 2 rdzeni 3 GHz E5160 na 2 rdzenie 2GHz E5504.

Co dalej? Niby nowsza maszyna, nowszej generacji procesor. IOWait - faktycznie stabilniej, choć ostatnio doszły chyba nowe VPSy i trochę słabiej - ale i tak lepiej niż było. LA mojego VPS spadł o jakieś 30%.

ALE. Czas generowania przykładowej strony zaczął nie schodzić poniżej 0,5 sek. Najczęściej w przedziale 0,6-1,2 sek.

Nic nie zmieniałem w konfiguracji, zawartość strony ani elementów aktywnych na niej nie uległy zmianie.

Podsumowując pytania:

1. Czy u Was (użytkowników VPS, tudzież dostawców) przy uruchomionych stronach czas ich generacji tak sobie pływa? (i to nie tak, że pierwsze odświeżenie jest długie a potem już idzie ok. Czasami pierwsze jest krótkie, drugie powyżej 1 sek, następne też i dopiero za chwilę schodzi poniżej 0,7 s.). Zaznaczam, że na współdzielonym, na którym kiedyś byłem czas generowania wynosił 0,2-0,3 s. jednak sisco (bo o nim mowa) się sprzedało i to co dobre minęło. Stąd migracja moja na vps. Strona również nie odwołuje się do serwisów zewnętrznych, po prostu parsuje sobie dane z bazy danych.

 

2. Jak to jest z wydajnością VPS? W moim przypadku była migracja na teoretycznie bardziej zaawansowany procesor, bardziej wydajny dysk a poskutkowało to wydłużeniem czasu generacji strony. Stary procesor miał 2x3GHz, nowy 2x2GHz. Czy jak miałbym wybierać nowy VPS to patrzeć tylko na GHz, nie na rodzaj procesora?

 

3. Podskórnie czuję, że VPS powinien być bardziej sprawny ale po prostu nie mam punktów odniesienia. Dostawca na moje zastrzeżenia wydajnościowe / opóźnienia iowait mantruje: proszę przejść na dedyka/może Pan potrzebuje dedyka. Może tak, może nie a może dostawca potrzebuje wydajniejszy dysk/macierz. Nie wiem. Jakby było połączenie procka, który był z nowym dyskiem to byłby efekt pozytywny. A tak to piszę sobie posta ;-)/. Czy jeśli bym chciał mieć w miarę powtarzalny czas generowania strony przy (jakby nie patrzeć słabym obciążeniu 5000 odsłon dziennie) to mam celować w inny VPS, czy raczej dedyk?

 

4. Jakie są Wasze doświadczenia w tej materii - jak ocenić/porównać VPS albo różne VPS? Jakimi narzędziami/sposobami?

 

5. Jakie IOWait jest u Was na VPS? średnia na "starej" maszynie była 11 w pikach do 140 na nowej srednia 5 w pikach do 70 na podstawie munina. Załączam zrzut z munina za dziś. post-1612-089946700 1292624382.png

Od dziś w zasadzie pokazuje IOwait w inny sposób. Kiedyś był mierzony jakby od góry wykresu w dół magentą. Teraz od góry pokazuje białe. Jakby uwzględniał tylko IOWait VPS a nie całej maszyny. Jak jest u Was wykresowo/wartościowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×