Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
langus

DNS na VPS delegacja domeny

Polecane posty

Witam wszystkich.

 

Ostatnio przesiadłem się z serwera wirtualnego na VPS.

Na serwerze zainstalowano Linux Ubuntu 10.04 LTS, a na nim php, apache, serwer dns i serwer poczty.

Podano mi dane (tu przykładowe):

IP: 11.11.111.11

 

Maska: 255.255.255.224

 

Brama: 12.12.112.1

 

DNS: 91.123.123.42

 

DNS2: 91.222.222.32

 

Chcę zacząć przeprowadzkę ale przed tym chciałbym skonfigurować ten serwer tak abym mógł klientom delegować ich domeny na moje adresy serwera DNS np.: ns1.mojafirma.pl i ns2.mojafirma.pl

Proszę was o pomoc w tej sprawie. Jak ma to zrobić? Może jakiś krótki opis czy link do turtoriala... Próbowałem coś ale nie udaje mi się. Które pliki edytować...

Serwer DNS zainstalowany to bind9.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak już zamierzasz iksować dane, to weź chociaż zachowaj pozory ich poprawności ;)

Bo taka kombinacja ip+maski+bramy to nie ma szans jakkolwiek zadziałać :)

 

A tak odnośnie meritum:

Jeśli założymy, że chociaż podana maska jest poprawna, to oznacza, że posiadasz więcej niż jeden adres IP. Utwórz sobie więc subinterfejs eth0:0 z przydzielonym drugim z adresów.

Potem tworzysz zgodnie z manualem binda strefę DNS mojafirma.pl.

Znajdować się w niej mają rekordy: @/SOA, @/A, ns1/A kierujący na pierwsze IP, ns2/A kierujący na drugie IP, @/NS na ns1/ns2.mojadomena.pl., ewentualnie jak chcesz to jeszcze jakieś www/A.

Kolejnym krokiem jest utworzenie u rejestratora domeny glue-recordów - ns1/ns2.mojadomena.pl, a następnie wydelegowanie tej domeny na samą siebie (serwery ns1.mojadomena.pl i ns2.mojadomena.pl).

Gdy zmiana zostanie zaakceptowana (widać będzie w bazie whois serwery nazw i przypisane im adresy IP) to nie ma żadnych przeciwwskazań do delegowania na te dwa nameservery domen klientów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×