Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
bukichektor

Dane osoby rejestrującej domenę w Whois

Polecane posty

Witam

 

Korzystając z np z tego linka:

https://hrd.pl/pcenter/partner_frame/whois.php

Wyświetlają się jedynie dane odnośnie obecnych serwerów nazw oraz abonenta, czyli firmy w której domenę zarejestrowałem

 

1.Czy zawsze tak jest we wszystkich wyszukiwarkach sprawdzających czyja jest domena?

2.Czy w samym Whois również widnieją dane tylko firmy w ktorej zarejestrowałem domene?

 

Pytam ponieważ spotkałem się już kilkakrotnie na forach internetowych z wymienianiem w postach danych właścicieli pewnych domen. Ich imienia nazwiska i adresu...

Wiadomo każdy chyba chciałby uniknąć raczej upublicznienia swoich danych.

 

3.W jaki sposób, jeśli w samym whois nie figuruja dane właściciela domeny ludzie sprawdzają imie nazwisko i adres? Wysyłają zapytanie do whois?Czy może kontaktują sie z firmą rejsestrującą?

4.Każdy może sobie uzyskać takie dane, jeśli o nie wystąpi?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za udzielenie odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1.Czy zawsze tak jest we wszystkich wyszukiwarkach sprawdzających czyja jest domena?
jeżeli nie zastrzegłeś, że nie chcesz aby Twoje dane były publikowane w whois to są one ogólnodostępne dla każdego,

 

2.Czy w samym Whois również widnieją dane tylko firmy w ktorej zarejestrowałem domene?
jest podany rejestrator, ponadto może być również uwzględniony kontakt techniczny dla domeny

 

3.W jaki sposób, jeśli w samym whois nie figuruja dane właściciela domeny ludzie sprawdzają imie nazwisko i adres? Wysyłają zapytanie do whois?

tutaj nikt nie ma prawa podać Twoich danych, jeżeli sobie zastrzegłeś, że sobie tego nie życzysz. Chyba, że jest to konieczne dla organów ścigania.

 

4.Każdy może sobie uzyskać takie dane, jeśli o nie wystąpi?
tak jak wyżej

 

Reasumując. Podczas rejestracji wybierasz czy chcesz, czy nie chcesz aby Twoje dane były publikowane w WHOIS. Dodatkowo do bazy trafiają informacje na temat rejestratora i osoby do kontaktu technicznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

edit: co do punktu pierwszego to miałem na myśli wybór opcji czy chcesz czy nie aby Twoje dane zostały opublikowane. Czasami zdarza się, że nie masz do wyboru takiej opcji, wtedy dogaduje się to w inny sposób, lub często spotykana jest praktyka, że dane osoby prywatnej z automatu są zastrzegane, chyba, że poprosi o ich publikację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@wood - wszystko, co napisałeś, to jest prawdą... ALE...

tylko dla domen .pl ;}

 

W globalnych jak najbardziej nie możesz zastrzec publikacji swoich danych w rejestrze Whois.

Co najwyżej możesz wykonać małe oszustwo podając tam dane jakiegoś WhoisGuarda jako abonenta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@wood - wszystko, co napisałeś, to jest prawdą... ALE...

tylko dla domen .pl ;}

Też niedokładnie tak jest. W przypadku rejestracji domeny na firmę zgodnie z regulaminem NASK dane są jawne, natomiast w przypadku rejestracji na osobę prywatną jest wybór co co zastrzegania danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak nie wspomniałem rzeczywiście o sytuacji dla firm dodatkowo pamiętajmy, że w przypadku domen globalnych pojawia się pewien problem, bo dane muszą być jawne, w USA już nie będzie np. tak jak u nas ustawy o ochronie danych osobowych, wiem, że któryś z rejestratorów proponuje podkładkę w formie wpisywania swoich danych do WHOIS, dla domen globalnych, o ile dobrze pamiętam to nazwa.pl, to odnośnie polskich rejestratorów, nie wiem jak inni. I to jest właśnie to co napisał Fiercio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też niedokładnie tak jest. [...]

Założyłem, że skoro mowa jest o imieniu i nazwisku, to chodzi raczej o abonentów prywatnych a nie firmy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Żeby może nie zakładać kolejnego posta i robić bałaganu na forum dopytam jeszcze w tym wątku.

Odnosząc się do podsumowania zawartego w odpowiedziach wooda na moje pytania:

Reasumując. Podczas rejestracji wybierasz czy chcesz, czy nie chcesz aby Twoje dane były publikowane w WHOIS. Dodatkowo do bazy trafiają informacje na temat rejestratora i osoby do kontaktu technicznego.]

 

Czy mógłby ktoś podać kilka dobrych polskich firmy rejestratorów-domen, w których podczas rejestracji jest na 100% opcja zastrzeżenia swoich danych, tak żeby nie były publikowane w WHOIS? Pytam ponieważ zarejestrowałem moją domenę w pewnej polskiej firmie ale z tego co sobie przypominam to niemal na pewno nie było podczas rejestracji takiej opcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby ktoś podać kilka dobrych polskich firmy rejestratorów-domen, w których podczas rejestracji jest na 100% opcja zastrzeżenia swoich danych, tak żeby nie były publikowane w WHOIS? Pytam ponieważ zarejestrowałem moją domenę w pewnej polskiej firmie ale z tego co sobie przypominam to niemal na pewno nie było podczas rejestracji takiej opcji.

Przy rejestracji takiej opcji nie musi być ale np. po kontakcie z biurem obsługi - owszem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba źle przeczytałeś owe podsumowanie @wooda

 

Jeśli rejestrujesz domeny jako osoba prywatna to:

1) jeśli jest to domena *.pl to z automatu są one ukryte w registry

2) jeśli jest to domena globalna, to dane są jawne i nie ma zbytniej możliwości blokady ich publikacji; a w regulaminach rejestratorów (powinieneś) znaleźć klauzule wyrażenia zgody na ich publikację.

 

Jeśli jest to domena firmowa, to gdzie nie zarejestrujesz, to dane firmy są jawne.

 

Chyba, że rejestrator wpisze siebie jako abonenta, ale wtedy w razie jakichś problemów, to domena "należy" do niego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×