Skocz do zawartości
jarek_1

Kolokacja serwerów a ich dedykowanie, 10 000zł budżet

Polecane posty

Proszę o udzielenie mi porady w sprawie wyboru odpowiedniej usługi , z uwagi na moje nieinformatyczne wykształcenie proszę również o wyrozumiałość. Dla odpowiadających w sposób złośliwy na tym forum wyjaśnię iż jestem specjalistą w swojej branży i nie zamierzam zarabiać na hostingu.

 

Będę stawiał pytania w sposób konkretny dlatego również takich odpowiedzi oczekuję. ( Jeżeli kogoś zastanawia na co? po co? proszę o prywatną korespondencję radca.prawny12@interia.pl )

 

Budżet projektu wynosi 10 000 - 20 000zł jako wydatek jednorazowy oraz 300-600zł miesięcznie . Wyjaśnię że kwoty 10-20tys. nie mogę rozłożyć jako platności okresowych .

 

Czy bardziej opłaca mi się zakup usługi serwera dedykowanego płacąc 300-600 zł miesięcznie, czy usługi kolokacyjne kupując uprzednio serwer w wyżej wyminionych kwotach . Pytam dlatego że nie mogę zrozumieć dlaczego każde 1Mbps tutaj http://www.kei.pl/?stronka=dedicated/kolokacja w przypadku kolokacji kosztuje 120 zł oraz każde 100Gb kosztuje również 100, gdzie serwer dostarczam im sam a tutaj na dedyku http://www.ovh.pl/produkty/mg_best_of.xml 1 Gbps kosztuje tylko 500zł i transfer miesięczny jest bez limitu. Czy jest jeszcze jakaś zmienna która tak różnicuje te ceny?

 

Drugie pytanie odnosi się do możliwości modyfikacji oferty Dialogu, wiem że zapewne ktoś mi poleci zadzwonić i zapytać ale ja chciałbym iść krok dalej i dowiedzieć się czy u jakiegokolwiek operatora jest możliwe zamienienie w ofercie w której mam 100Mb downloadu oraz 1 Mb uploadu tych wartości na 100Mb uploadu oraz 1 Mb downloadu ? Tak na chłopski rozum wydaje mi się to możliwe skoro w jedną stronę można tyle pobierać to powinna być możliwość odbioru w drugą stronę takiej samej wielkości danych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY
Czy bardziej opłaca mi się zakup usługi serwera dedykowanego płacąc 300-600 zł miesięcznie, czy usługi kolokacyjne kupując uprzednio serwer w wyżej wyminionych kwotach . Pytam dlatego że nie mogę zrozumieć dlaczego każde 1Mbps tutaj http://www.kei.pl/?s...cated/kolokacja w przypadku kolokacji kosztuje 120 zł oraz każde 100Gb kosztuje również 100, gdzie serwer dostarczam im sam a tutaj na dedyku http://www.ovh.pl/pr.../mg_best_of.xml 1 Gbps kosztuje tylko 500zł i transfer miesięczny jest bez limitu. Czy jest jeszcze jakaś zmienna która tak różnicuje te ceny?

KEI - Polska, większa jakość.

 

OVH - Francja, mniejsza jakość

Trzeba też dodać że we francji atomowy prąd jest dużo tańszy.

Dochodzi do tego kwestia innej obsługi technicznej w tych dwóch firmach. W jednym zdaniu można to określić że porównujesz ferrari z fordem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W OVH "bez limitu" to tak w teorii.. W praktyce jest limit. W serii MG masz 15 TB/m-c, potem łącze jest obcinane do 10mbits. Każde kolejne 1 TB 70 zeta i łącze wraca do 1 gbps. Chociaż z tym transferem też różnie bywa. Czasem okazuje się, że wykorzystałeś 20TB i dalej masz łącze 1 gbps.

 

U ISP możesz wykupić łącze symetryczne - 100/100. Bo tak 1/100 raczej się nie da :) A przy symetryku cena też jest odpowiednia.

 

W OVH support IMO troche się poprawił od pewnego czasu.

Sprawdź jeszcze oferte hetzner.de

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do różnic cen między KEI i OVH to witamy w Polsce. Nasz kraj jest po prostu cholernie drogi jeśli chodzi o dostęp do Internetu ze względu na kulawą infrastrukturę i windowanie cen tranzytu danych przez największe firmy udostępniające Internet (jak np. TPSA, która ma najdroższe łącza).

 

Na zachodzie jak się kopie rów, remontuje drogę lub buduje metro to puszcza się od razu bez zastanowienia światłowody. W Amsterdamie znajduje się drugi co do wielkości punkt wymiany ruchu na świecie AMS-IX gdzie stykają się najwięksi operatorzy. Tam 100Mbit można mieć nawet za 100EUR. W Polsce za 100EUR możesz dostać 1Mbit od TPSA.

 

Proponuję zatrudnić sobie admina, która ma głowę na karku i patrząc na specyfikę twoich usług dobierze ci odpowiedni rodzaj hostingu. OVH jest tanie, ale dosyć ryzykowne. Sprytnie wszystko konfigurując możesz mieć tanie usługi w OVH z zabezpieczeniem na wypadek poważniejszej awarii sprzętu po ich stronie.

 

Ja część maszyn mam dzierżawionych, bo po prostu tak mi jest wygodniej i zawsze mogę mieć najnowszy i wydajny sprzęt za niewielką cenę, a w razie poważniejszej awarii jestem w stanie w godzinę przywrócić funkcjonalność maszyny, która padła wykorzystując inna maszynę lub na szybko kupując nowy serwer dedykowany. Ma to sens, ponieważ OVH czasami naprawia serwery po kilku dniach. Większość maszyn mam własnych i jest to z jednej strony wygodne, ponieważ hardware jest porządnie wygrzany i wiem, że w nim nic nie wysiądzie (oprócz dysków). Maszyny się jednak starzeją i po 4 latach wydajność serwera przypomina laptopa, aczkolwiek, gdy już ci się finansowo zwróci wciąż możesz go wykorzystywać do pewnych zadań - tak jak mówię wszystko zależy od specyfiki twoich usług.

 

Z drugiej strony trzymanie maszyn w Polsce jest dużo droższe, ale posiadasz fizyczny dostęp i szybko możesz wymienić dyski oraz całą maszynę bez wycieczek 1200km.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, doprecyzuję że jestem na etapie zbierania informacji stąd bardzo powoli urealniam swoje plany . Zaczęło się od tego że chciałem trzymać serwer w firmie teraz rozumiem że bez ciągłego wsparcia technicznego będzie to nierealne.

 

Najprawdopodobniej zdecyduje się na kolokację, odległość nie ma dla mnie znaczenia dlatego że osobiście i tak nie był bym nic w stanie wymienić.

 

Poszukałem w katalogach jak mi poleciliście i ta oferta zwróciła moją uwagę http://www.kr-cpd.pl/oferta/kolokacja/, czy możecie mi powiedzieć czy dobrze zrozumialem : jeżli wykupie pasmo np. 7-10Mbit to trnasfer mam nielimitowany czy też muszę płacić za pasmo i tranasfer każdych 100 GB, bo to na moje oko dużo wychodzi?

 

Czy mając serwer w mieście X mogę nająć administratora z miasta Y, tzn. czy wszystkie czynności administratora przebiegają zdalnie i odległość nie ma znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość N3T5kY

Jeśli są to prace softwarowe, to tak.

 

Jeśli Administrator miał by wymieniać sprzęt, to wskazane jest żeby był niedaleko serwera.

 

 

na twoim miejscu zastanowił bym się czy nie brać maszyn w dzierżawę, ze względu na to iż w przypadku kolokacji, musisz pamiętać o elementach zapasowych.

 

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proponuję napisać do S-NET Sp. z o.o., (www.szara.net) - serwerownia w ciągłym rozwoju, widzę to na żywo i naprawdę robią kawał profesjonalnej roboty.

Jeśli chodzi o Twój dylemat to handlowcy szarej przedstawia aspekty związane z serwerami dedykowanymi i kolokacją w obu przypadkach możesz liczyć na profesjonalną usługę.

 

Pzdr PN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×