Skocz do zawartości
Paladyn

Prośba o radę

Polecane posty

Witam,

 

Poszukuję serwera dla strony napisanej w Smarty (php + mySql) z wykorzystaniem bibliotegi graficznej GD (konkretnie chodzi o przerabianie zdjęć przy uploadzie i wrzucanie ich na stronkę, przy czym usługa dla jednego usera jest ograniczona czasowo - czyli nie może wrzucać zdjęcia co kilka sekund). Jednak uważam, że większość użytkowników będzie poprzestawała na przeglądaniu już dostępnych zdjęć.

Przypuszczam, że w ciągu 2-3 miesięcy mogę mieć ok. 10.000 użytkowników jednocześnie online (analogicznie do tego typu stron z innych państw).

 

Jestem w kwestii serwerów zupełnie zielony, więc jeśli podałem za mało szczegółów, to proszę o zwrócenie mi uwagi.

 

Za wszelkie porady jestem z góry wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na sam początek proponuje jakiś mocny serwer z dużą pojemnością dysku. Oczywiście podejrzewam że 1 serwer nie będzie wstanie utrzymac dużej ilości użytkowników online co będzie cie zmuszało do wykupienia kilku serwerów. Na twój projekt najlepiej myślał bym coś o kolokcji. Tak czy siak jak nie masz o tym zielonego pojęcia najlepiej znajdź sobie kogoś kto ci doradzi i zrobi to co trzeba gdyż jeżeli masz praktycznie 0 pojęcie o tym będziesz miał spore trudności w zabezpieczeniu i obsłudze serwera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza chyba propozycja jest opracowanie ścieżki rozwoju portalu

 

naszemu klientowi z podobnym zapytaniem zaproponowaliśmy:

- jako start : hosting na mocnej maszynie (dedykowane IP)

(jako mocny hosting rozumiem ofertę gdzie ponad 30 000 wejść na godzinę nie stanowi problemu)

- jeśli przestanie wystarczać - migrację do serwera dedykowanego

- jeśli przestanie wystarczać - rozbicie portalu na 2-3 maszyny dedykowane

- jeśli przestanie wystarczać - wykonanie środowiska rozproszonego na kilka maszyn

 

klient zdecydował się na ofertę, ponieważ całkowicie przejęliśmy na siebie kwestie ew skalowalności i migracji systemu na mocniejsza rozwiązania

no i oczywiście startowa stawka jest korzystna - wieksze kwoty będą potrzebne dopiero gdy portal się rozrośnie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybką odpowiedź.

 

Adami z naszych wyliczeń wyszło, że w ciągu pierwszych 2-3 miesięcy wystarczy bez problemu do 30Gb. (Z obserwacji wynika, że ok. 50-60% zdjęć podlega negatywnej selekcji - zawierają treści niezgodne z prawem, które usuwamy z serwera) Przy podobnych projektach zagranicą ilość zdjęć waha się w okolicy 5000-6000 tysięcy, po takim czasie użytkowania. Konwertując zdjęcia na wejściu do mniejszych rozmiarów, jedno nie powinno zajmować więcej niż 500kb.

 

Propozycja krdc.pl jest bardzo interesująca. Szukałem właśnie takiego rozwiązania, które pozwoli ograniczyć koszta na początku działania serwera. Tylko przy takim rozwiązaniu w przypadku szybko rozwijającego się serwisu jak szybko można zareagować i w jakim czasie można przenieść serwis na większy serwer? Nieaktywna nawet przez 1 dzień strona może odstraszyć wielu potencjalnych użytkowników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Propozycja krdc.pl jest bardzo interesująca. Szukałem właśnie takiego rozwiązania, które pozwoli ograniczyć koszta na początku działania serwera. Tylko przy takim rozwiązaniu w przypadku szybko rozwijającego się serwisu jak szybko można zareagować i w jakim czasie można przenieść serwis na większy serwer? Nieaktywna nawet przez 1 dzień strona może odstraszyć wielu potencjalnych użytkowników.

 

serwery monitoruje się na bieżąco i zmiana jest planowana i wykonywana zanim dojdzie do sytuacji problemowej

przeważnie na migracje na typowa maszynę dedykowana można zrobić w czasie do 24h

 

jeśli potrzebna maszyna miałaby być w jakiejś dziwnej czy nietypowej konfiguracji to dłużej, ale zaznaczam, działa się z wyprzedzeniem a nie po wystąpieniu problemu

 

Oczywiście sam software musi tudzież powinien pozwalać na pewne rzeczy aby dało sie to skalować, ale zasadniczo jest tyle możliwości że jeśli tylko nie nastapi wzrost taki jak na N-K to można spać spokojnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


×