Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
bimki

zarządzanie serwerem vps/dedykowanym

Polecane posty

Hej,

 

za niedługo będę wdrażał aplikację napisaną w javowej technologii. Chciałbym zacząć od kupienia zwyczajnego hostingu udostępniajacego tomcata. Po pewnym czasie może się okazać, że aplikacja działa za wolno i będę zmuszony kupić vps'a. Mam kilka pytań związanych z zarządzaniem takim vps'em:

1) Jak wygląda zarządzanie serwerem VPS? Dostaję po prostu czystego linuxa oraz hasło do roota i sam się muszę martwić o instalację tego co mi potrzebne czyli apache, tomcat, mysql, java itp?

2) Jeśli wszystko z pkt 1) trzeba robić samemu, to czy znacie jakieś firmy, które zajmują się VPSem wraz z usługą administracji?

3) Czy firmy swiadczace usluge vps robią backup bazy danych codziennie? Czy może to jest dodatkowa opcja?

4) jakie są różnice między vps'ami za 50 i 400zł miesięcznie (wg parametrów prawie żadne, ale pewnie jakaś musi być - np. awaryjność, support?)

 

pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) są vps'y root i managed - tymi pierwszymi zarządzasz sam, drugimi zajmuje się firma

2) np dvps.pl

3) zależnie od isp

4) pewnie są. daj linka do konkretnych ofert to zobaczymy jaka jest różnica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3) Czy firmy swiadczace usluge vps robią backup bazy danych codziennie? Czy może to jest dodatkowa opcja?

4) jakie są różnice między vps'ami za 50 i 400zł miesięcznie (wg parametrów prawie żadne, ale pewnie jakaś musi być - np. awaryjność, support?)

 

pozdr

 

AD3 root przeważnie nie maja backupu

AD4 te za 50 np. stoja na pecetach i dyskach sata a te za 400 na serwerach z dyskami SAS i xeonkami często administracja wliczona w cenę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź :)

 

4) pewnie są. daj linka do konkretnych ofert to zobaczymy jaka jest różnica.

 

przykłądowe porównanie 2 firm, z których jedna wydaje mi się być solidna:

http://www.nq.pl/serwery-vps

druga wyglądająca raczej na "masówkę" (ale może się w obu przypadkach mylę)

http://serwerydedykowane.eu/

 

szukam czegoś (firmy), gdzie w miarę tanio (ma się rozumieć z gorszą jakością!) wystartuję, ale będę mógł płynnie przejść na wyższy abonament lub vpn bez zajmowania się administracją. Zależy mi też na backupie bazy 1x na dzień. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że za mniej dostanę mniej, ale chcę wybrać raz i nie stresować się kiepską obsługą adminów lub wolnym łączem czy niedostępnością serwera przez jakiś czas.

 

Aha - nie jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o zarządzanie aplikacjami na linuxie, umiem coś niecoś skonfigurować na podstawie opisów w sieci, ale raczej nie chcę tego robić, ponieważ swój czas i odpowiedzialność chcę skupić jedynie na mojej aplikacji i jej rozwojowi :)

 

jeszcze jedno pytanie:

na takim managed vps'ie z linka zaproponowanego przez Maćka jest napisane 1/2/3h pracy admina do konfiguracji. To się wydaje w porządku być dla mnie, bo np. oferta firmy nq.pl jakby narzuca, że min. 200zł miesięcznie trzeba za admina płacić nieważne czy coś zrobi czy nie.

 

Także może oprócz porównania nq.pl z serwerydedykowane.eu porównajmy jeszcze ofertę managed vps providera http://dvps.pl/ z ofertą nq.pl z administracją.

NQ.vps50 kosztuje 659 z administracją. Podobna oferta to chyba managed business ze strony http://dvps.pl za 249zł (ewetnualna godzina pracy admina to dodatkowe 89zł). Heh - jakie widzicie różnice między tymi dwiema ofertami?

 

pozdrawiam i dzięki za info!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ano różnica jest taka, że w dvps nie masz Tomcata, a praca administratorów nad jego zainstalowaniem i poprawną konfiguracją może być czasochłonna, a co za tym idzie dosyć droga.

 

A jaka jest różnica między tanimi a drogimi? Póki działa, to oba są porównywalnie dobre.

Problem zaczyna się wtedy, gdy coś nie działa/nie do końca chce działać/nie działa stabilnie :) wtedy można zaobserwować różnice (chociażby w sumarycznym czasie niedostępności i w jakości kontaktu w takim awaryjnym czasie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ano różnica jest taka, że w dvps nie masz Tomcata, a praca administratorów nad jego zainstalowaniem i poprawną konfiguracją może być czasochłonna, a co za tym idzie dosyć droga.

 

na VPNie z firmy nq chyba też nie ma Tomcata?

 

A jaka jest różnica między tanimi a drogimi? Póki działa, to oba są porównywalnie dobre.

Problem zaczyna się wtedy, gdy coś nie działa/nie do końca chce działać/nie działa stabilnie :) wtedy można zaobserwować różnice (chociażby w sumarycznym czasie niedostępności i w jakości kontaktu w takim awaryjnym czasie).

 

Tak - masz na pewno rację, że gdy przytrafi się jakaś awaria i np. trzeba będzie "odkręcić" bazę danych to każde pół dnia zwłoki jest bardzo istotne i na pewno posiadając aplikację, która ma już trochę klientów szybki, sprawny i kompetentny support jest bardzo ważny.

Ale pytanie mam jeszcze inne - jeżeli dopiero startuję, nie mam klientów (a więc stałych przychodów) i dopiero rozkręcam jakiś tam e-pomysł, to co proponujecie na taki początek? Czy od razu przyłożyc kasy i współpracować z 1 dobrą firmą czy może wystarczy zacząć od jakiejś tańszej i dopiero gdy pojawi się zainteresowanie serwisem przejść do jakiejś solidniejszej firmy?

 

Swoją drogą - znacie jakąś alternatywną w stosunku do nq firmę, która w Polsce ma doświadczenie z Tomcatem?

 

pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×