Witajcie,
Stoję przed dość trudnym dla mnie zagadnieniem jakim jest wybór dostawcy hostingu.
Otóż przez rok byłam klientem firmy webd.pl. Firmie tej nie mam nic do zarzucenia, mają bardzo korzystne ceny przy dość dobrych parametrach usług. W pewnym momencie jednak zdecydowałam, że mogą mi być potrzebne funkcjonalności, których webd nie umożliwia (głównie chodziło mi o wykonywanie zapytania mysql "LOAD DATA LOCAL INFILE").
Stwierdziłam, że poszukam jakiegoś innego dostawcy. Wybór mój padł na superhost.pl - w zasadzie nie wiem dlaczego. Wydawał mi się profesjonalny - w każdym razie ceny mają na innym poziomie niż webd.pl (jest znacznie droższy), zaś jestem zdania, że lepiej jest zapłacić nieco więcej za lepszą usługę.
Wprawdzie pan z obsługi klienta superhost.pl powiedział, że u nich też nie można wykonywać zapytania "LOAD DATA LOCAL INFILE" z uwagi na to, że serwer aplikacji stoi na innej maszynie, niż serwer bazy danych. "Co ma piernik do wiatraka?" - pomyślałam rezolutnie Ponieważ superhost umożliwia darmowe testowanie ich usług przez 3 miesiące (bardzo dobra opcja) założyłam konto i sprawdziłam to sama. Zapytanie dało się jak najbardziej wykonać, a zatem byłam już w domu.
Minęło kilka tygodni i widzę, że z moją stroną są problemy niczym z samochodowym kierunkowskazem (działa/nie działa). Zaczęłam analizować ten problem i zobaczyłam, że moja strona kilkakrotnie przekracza dopuszczalne przez superhost.pl wartości obciążenia procesora. Trochę dziwne - w webd.pl nie miałam nigdy problemów z obciążeniem (a od tego czasu trochę zoptymalizowałam kilka zapytań). Nie dodawałam też jak pamiętam żadnej nowej funkcjonalności. Przyjaciel G. uświadomił mnie, że inni klienci superhost.pl również mieli problem z tajemniczym przekroczeniem obciążenia procesora - rzędu nawet kilkunastu tysięcy procent.
Były to dla mnie tak zastanawiające, że napisałam do superhost.pl z prośbą o jakieś wyjaśnienia tej sytuacji. Otrzymałam odpowiedź, że przekroczenie wartości obciążenia procesora może spowodować zawieszenie konta do momentu, gdy uporam się ze skryptami, które go tak obciążają. Mogę też oczywiście wykupić lepszy serwer (wirtualny, czy dedykowany) i będzie ok.
Ponieważ uważam, że obciążenie procesora przez moją stronę, którą odwiedza niespełna 400 użytkowników dziennie i która wykonuje maksymalnie kilka tylko zapytań do bazy przy jednym żądaniu powinno mieścić się w kosztach usługi (199PLN + VAT rocznie) zdecydowałam się na wycofanie ze współpracy z superhost.pl. Boję się co by mogło się stać, gdyby liczba odwiedzających nagle zwiększyła się (np. do magicznej liczby 2000 wizyt dziennie ), bądź dodałabym nowe strony do swojego konta. Jak widać droższy nie zawsze znaczy lepszy (choć czasem się to sprawdza).
Co teraz wybrać? Macie jakieś typy? Tak jak pisałam wolę zapłacić więcej (w rozsądnych granicach oczywiście) za lepszą usługę, niż mieć badziewie za grosze. Klientami mojej strony są przeważnie osoby z Europy (niekoniecznie Polski), ale także np. Indii i Izraela - może powinnam pomyśleć o zagranicznym hostingu? Czytałam kiedyś, jak ktoś gdzieś komuś podpowiadał - że jeśli odwiedzający stronę nie są z Polski, lepiej jest wykupić hosting poza granicami kraju. Jak dla mnie jednak serwer stojący dajmy na to w Niemczech będzie dla Hindusa tak samo odległy, jak stojący w Polsce (?). A jeśli to bez różnicy, to wolę płacić Polakowi niż Niemcowi.
Czy mogę prosić o jakieś wskazówki?
Pozdrawiam,
Alicja