Skocz do zawartości

tomekaruna

Użytkownicy
  • Zawartość

    2
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Posty napisane przez tomekaruna


  1. Dzięki wielkie ! Przerobiłem sobie resztę zadanek i jako tako wyszły :) Mam pytanie co do tej linii jeszcze :nl < $1 > /tmp/numery.tmp ; cat /tmp/numery.tmp > $1: Mam rozumieć ją tak że początkowo mi numeruje parametr 1 a następnie nadpisuje go na ? Właśnie o co chodzi z ta linijką "/tmp/numery.tmp" tmp=temporary? oraz później dodajesz to .tmp jeszcze na koniec linijki. Jak byś mógł to wytłumaczyć :)


  2. Witam, staram się rozwiązać niżej napisane zadania, no ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Zadanie 1: Chodzi mi np. o pierwszą linijkę, jak utworzyć skrypt z 2 parametrami ? Mam stworzyć dokument o nazwie: "numerowanie lista.txt num" ? No i myślałem żeby w nim wpisać odpowiednie komendy np. żeby mi numerował pierwszy parametr: "sort $1"  No i co dalej? Jak zrobić resztę? Próbowałem metodą prób i błędów ale nie bardzo wychodzi. Jeżeli ktoś da rady napisać mniej więcej jak to zrobić i wytłumaczyć dlaczego tak a nie inaczej. Będę naprawdę wdzięczny. 

     

    1.   Napisz skrypt o nazwienumerowanie, który uruchamiany będziez dwoma parametrami: nazwą pliku tekstowego i dodatkowym rozszerzeniem (np. numerowanie lista.txtnum). Skrypt ten maponumerować wiersze w podanym, jako pierwszyparametr pliku. Wynik działania(tekst z ponumerowanymi wierszami) ma zapisaćw pliku o oryginalnej nazwie, alez dodatkowym rozszerzeniem, które podane było jako drugi parametr(np. lista.txt.num). Na koniec zawartość nowego pliku ma być wyświetlona na ekranie.

     

     

     

    2.   Napisz skrypt o nazwiestatystyka, który uruchamiamy będzie zjednym parametrem- nazwą pliku tekstowego (np. statystykalista.txt). Skrypt ten mawyświetlić statystykę, podanegojako parametr pliku. Statystyka ma miećnastępującą postać (wnawiasach klamrowych {...} mają znaleźć się odpowiednie dane):

     

    Plik „nazwa pliku” zawiera: Wierszy: {liczba}

     

    Słów: {liczba} Znaków: {liczba}

     

    ŚrednioznakÉw w słowie: {liczba}

     

     

     

    Podpowiedź: Średnią liczbę znaków w słowie możnaobliczyć korzystając z polecenialetpo wcześniejszym przypisaniu odpowiednim zmiennym liczby znaków i słów (np.znaki=‘cat lista.txt | wc -c‘). Zwróć uwagę na tzw. odwrotne cudzysłowy, w których znajduje sięwyrażenie ‘catlista.txt | wc -c‘. Odwrotne cudzysłowy (‘...‘) dostępne są naklawiszu z tyldą. Cudzysłowy te sprawiają,że zmiennej przypisany zostaniewynik wykonanego w nich polecenia(w tym przypadku zmiennejo nazwieznaki przypisana zostanie liczba znaków występujących w pliku lista.txt).

     

     

     

    Ponadto, pamiętaj, że polecenie wc zwracając liczbę znaków sumujetakże spacje pomiędzy wyrazami, a to może mieć wpływ na wartość „średniej liczby znaków w słowie”- uwzględnij to w swoichobliczeniach.

     

     

     

    1.   W edytorze vi utwórz pliktekstowy lista.txt zawierający listęosób, np.

     

    Kowalski Jan Nowak Adam Malec Ewa

     

     

     

    2.   Napisz skrypt o nazwiedodaj, którego działanie będzie następujące – skrypt uruchamiany będzie z dwoma parametrami nazwiskiem i imieniem osoby, którą chcemy dodać do listy.Zadaniem skryptu będzie dodanie tej osoby do pliku lista.txt, jego alfabetyczneposortowanie, zapisanie posortowanego pliku, a następnie wyświetlenie aktualnej listy osób i komunikatu Na liście mamy {liczba osób} osób.

     

     

     

    3.     Utwórz skrypt o nazwie szukaj.na.serwerze, którego działaniebędzie następujące - skrypt uruchamiany będzie z jednymparametrem, którym jest dowolny ciąg znaków (np.szukaj.na.serwerze justyna). Jego zadaniem jest znalezienie wśród zalogowanych na serwerze użytkowników wszystkich osób, których dane zawierają podany ciąg znaków (bez względu na wielkość liter),a następnie wyświetlenie znalezionych informacji na ekranie, zapisanie ich do pliku znalezieni.txt oraz wyświetleniekomunikatu Znaleziono

     

    {liczba osób}osób, których dane zawierają ciągznaków: „{szukany ciąg

     

    znaków}”. Podpowiedź: Skorzystaj z poleceniafinger oraz grep (z opcją ignorowaniawielkości wyszukiwanych liter).

     

       

     

     

     

     

    Tutaj jest drugi zestaw (ważniejszy jak dla mnie) 

     

    1. Zalogować się na swoje konto na serwerze: ie.uek.krakow.pl

    2. Utworzyć katalog ~/test

    3. Napisać skrypt powłoki o nazwie ~/test/numer , który ponumeruje

    wiersze w pliku podanym jako parametr. Zmodyfikowany w ten

    sposób plik ma zastąpić oryginalną jego wersję.

    4. Dołączyć katalog ~/test do listy katalogów przechowywanej w zmiennej

    powłoki PATH

    5. Zapisać wartość zwiennej powłoki PATH w pliku ~/test/zmienna_path

    6. Zapisać zawartość katalogu ~/test w postaci długiego opisu plików

    (ls -l) w pliku ~/test/lista_plików

    7. Zapisać wynik działania polecenia history do pliku ~/test/historia

    8. Wysłać list na adres **************

     

     

     

     

     

    2. mkdir test

     

    3. pico numer   (później w tym dokumencie wpisać: sort $1) i znowu nie wiem jak zastąpić oryginalną wersje... Wiem ze komenda która nadpisuje to: ">" lub dopisuje ">>" ale nie bardzo wiem jak je użyć 

     

    4. PATH=$PATH:$HOME/test

     

    5. pico zmienna_path ( i w nim dopisać: PATH=$PATH:$HOME/test )

     

    6. pico lista_plików ( w nim napisać: ls -l test )

     

    7. ??? Zapisać historie działan do pliku ale jak?

     

     

     

     

    Z góry dziękuje za odpowiedź. 

×