Skocz do zawartości

NoOffence

Użytkownicy
  • Zawartość

    6
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez NoOffence

  1. Nie jestem specjalistom, ani nawet amatorem. Jednak, kiedy patrzę na cenę procesorów do serwerów, a wynosi ona 50 000zł (http://www.senetic.pl/product/597869-B21) zaczynam się zastanawiać. Otóż... za 50 000zł dostajemy CPU, 4 rdzeniowe z 8 wątkami. No niby fajnie. Ale według specyfikacji technicznej Intela (http://download.intel.com/support/processors/xeon/sb/xeon_6500.pdf), maksymalna moc tego procesora to zaledwie 54 gigaflopsów na rdzeń (216 na cały procesor), nie żeby coś, ale ta wartość jest wręcz bezczelnie mała. Radeon 5870, stara generacja, prądożerny, zapewnia 2,72 TERAflopsów (http://www.amd.com/us/press-releases/Pages/amd-press-release-2009sep22.aspx) czyli 10 razy tyle, co ten procesor za 50 000zł w cenie... ok. 1000zł. Skoro już mamy 10 razy większą możliwość wydajnościową, używamy tylko 50-60% maksymalnej mocy i grafika pociągnie przez 3-5 lat, bez wyłączania (przypominam, że karty są robione właśnie pod gry - wysokie obciążenie) i nawet prądu tyle żreć nie będzie. Dodatkowo, procesory GPU to procesory strumieniowe, czyli wielowątkowe (http://www.trochetechniki.pl/Jak-dzialaja-najszybsze-karty-graficzne,t,1443.html - ciekawy artykuł) operacje nie są dla nich problemem, a nawet mogą wykonać zdecydowanie więcej operacji niż CPU. A jednak CPU nie wychodzi z użycia, zarówno w komputerach domowych jak i serwerach. Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego? Oraz, czy i jak można właśnie zastąpić CPU w serwerze (nie żeby coś, ale 4 Radeony/GeForcy spięte w CrossFire/SLI zapewniające 10 teraflopsów danych na jednej płycie serwerowej, jako chmura obronna przed systemowymi atakami DDoS brzmi więcej niż smacznie i dobry biznes można by było na tym rozkręcić za niewielkie pieniądze - wstępne obliczenia, 10k zł = płyta serwerowa 4 karty, 250GB SAS, 24GB Ramu i słabiutkie CPU).
  2. Serwer - GPU zamiast CPU

    "Dodaje, odejmuje, mnoży, dzieli. Nie potrafi odwołać się tak szybko do RAMu, " GPU ma własny RAM przecież i to ok. 2GB, o przepustowości znacznie większej niż DDR 3.
  3. Serwer - GPU zamiast CPU

    No właśnie mnie to do cholery zastanawia, dlatego założyłem ten pieprzony topic, więc może zamiast się czepiać samej tematyki, mnie i pierdyliarda innych rzeczy, to skupicie się na wytłumaczeniu mi DLACZEGO oraz odpowiecie na inne zadane w topicu pytania? Wielka klasa informatyków, rzygać się chce... Tak, ale we/wy ci są potrzebne tylko przy centrach danych i komunikacji poszczególnych serwerów. Mi chodzi o zastosowania podobne, jak w e24cloud.com . Poza tym, z tego co dowiadywałem się niezależnie, GPU można na siłę wykorzystać do wszelkich obliczeń, tylko po prostu w pewnych sytuacjach CPU uzyskuje większą wydajność. Jak już mówiłem, nie znam się na tym i chce, żeby mi to ktoś wytłumaczył... Dziękuję za jedną, normalną odpowiedź. Właśnie interesują mnie te dziedziny, do których można zastosować karty grafiki oraz wytłumaczenie, czemu nie można wszystkich obliczeń przerzucić na GPU. Jak już mówiłem jestem zielony w tych sprawach.
  4. Serwer - GPU zamiast CPU

    Moje niedopatrzenie, emocjonalny wpływ ceny. Jednak nawet wprowadzając poprawki w obliczeniach, 4 x 6 x 54 = zaledwie 1.2 teraflopsa. Kwestia pozostaje otwarta, Radeon 5870 (jedno GPU - 1000zł) >moc obliczeniowa> Xenon E6540 (cztery CPU, 6 rdzeni, 12 wątków (chociaż w specyfikacji na podanej przeze mnie stronie jest podane 4/8) - 50 000zł). EDIT: Tak wiem, jednak ja skupiam się teraz na współczynniku opłacalności, czyli ceny. Wiadomo, jak masz kilka pierdyliardów dolarów to żaden botnet ci nie podskoczy, bo twoje CPU przekraczają kilkaset razy wydajność ludzkiego mózgu. Ale jeżeli nie masz tych pierdyliardów, to... jest to sprawa do zastanowienia ;]
  5. Witam, Od dłuższego czasu zastanawiam się nad zainwestowaniem w rynek telekomunikacyjny. Głównie chce się skupić na stworzeniu niezależnej serwerowni, podpiętej właśnie do ogólnopolskiej sieci światłowodowej, w celu zapewnienia najlepszego możliwego łącza i najmniejszych czasów dostępu (oferta kierowana do przedsiębiorców/klientów polskich i zagranicznych - region europejski). Oczywiście nie mogę zapomnieć o węzłach wymiany danych takich jak chociażby niezależny PLIX. Wydaje się, że najlepszą ofertę pod tym względem na naszym rynku posiada S-NET, jednak nie jest to szczyt moich marzeń. HAWE wydawał się idealnym rozwiązaniem, dodatkowo mogłem wesprzeć projekt finansowo, niestety po dłuższej "inwigilacji" okazało się, że S-NET i HAWE są ze sobą w pewien sposób powiązani. Dodatkowo HAWE nie posiada zbyt szczegółowych informacji na temat możliwości podłączenia własnych serwerów czy chociażby kolokacji skrzynek serwerowych w wybranych miejscach w Polsce. Czy są tutaj ludzie, którzy interesowali się tym projektem bądź też współpracują z nimi i są wstanie podać większą ilość szczegółowych, sprecyzowanych informacji? Tak, wiem że mogę do nich napisać i z pewnością miła obsługa poda mi wszystkie interesujące informacje, niestety, z doświadczenia wiem, że najlepsze informacje uzyskuje się od ludzi niezależnych oraz użytkowników. Interesuje mnie głównie możliwość podpięcia się do ich sieci z różnych miejsc na mapie Polski (szczególnie Wrocław) oraz oczywiście osiągi tej sieci, z naciskiem na pingi. Pozdrawiam wszystkich użytkowników.
  6. [opinie] HAWE Telekom

    Z tego co widzę SITEL dopiero powstał (firma jest na rynku od dwóch lat) i dopiero tworzą swoją sieć. Dodatkowo, skoro już skupiają się na technologi DWDM to dlaczego nie na UDWDM? Skoro dopiero powstali logiczne jest, że mogą skorzystać z najnowszej technologii, czego nie zrobili (mimo, iż DWDM i tak przewyższa połączenia światłowodowe oferowane przez S-NET czy HAWE etc.). Z punktu widzenia inwestora, HAWE zapewnia lepsze warunki rozwoju.
×