Marek Kowal
Użytkownicy-
Zawartość
15 -
Rejestracja
-
Ostatnio
-
Marek Kowal zaczął obserwować RobimySEO
-
RobimySEO zaczął obserwować Marek Kowal
-
DirectAdmin - dobre praktyki przy konfiguracji
Marek Kowal odpisał Marek Kowal na temat w Administracja Serwerów
Myślę, że błędnie założyłeś, że ja nie mam żadnego doświadczenia w Linuxie i dlatego wybrałem od razu DA. Otóż coś tam wiem o Linuxie jako takim, ale za to z DA to moje pierwsze kroki. Studiowanie kernela albo systemu plików to tak jakbyś przed kupnem samochodu komuś kazał rozebrać i złożyć silnik. Ja jestem użytkownikiem, a nie developerem. Żeby nie było wątpliwości to nie jeden kernel w życiu skompilowałem z powodzeniem. -
DirectAdmin - dobre praktyki przy konfiguracji
Marek Kowal odpisał Marek Kowal na temat w Administracja Serwerów
Tylko czy to jest odpowiedź na pytanie? Jakbym szukał administratora to bym dał ogłoszenie w dziale giełda. Ja rozumiem, że wiedza kosztuje, ale nie przesadzajmy. Sam chciałbym się nauczyć konfigurować serwer z DirectAdminem, bo w razie awarii to co zrobię? Będę na forum szukał wiatru w polu? Nie chce żeby mi ktoś gotowca na tacy podał tylko proszę o wskazówki. Ci co teraz konfigurują systemy na zlecenie pewnie też się kiedyś tego nauczyli. -
DirectAdmin - dobre praktyki przy konfiguracji
Marek Kowal odpisał Marek Kowal na temat w Administracja Serwerów
Bardzo fajny poradnik. Czy oprócz informacji w nim zawartych można jeszcze coś poprawić? -
Mam do skonfigurowania serwer z DirectAdminem. Chciałbym aby serwer był bezpieczny i wydajny, a domyślna konfiguracja taka nie jest. Moje doświadczenie z tym panelem nie jest duże dlatego chciałbym Was prosić o podanie kilku luźnych wskazówek na co zwrócić uwagę, jak co ustawić? Czy stosować firewall? Jeśli tak to jaki najlepiej będzie działał z DA? Z podstaw to wiem, że trzeba wyłączyć kilka krytycznych funkcji w php oraz dobrze byłoby zmienić port ssh na alternatywny.
-
O ile dobrze pamietam to Rybnet zalatwia takie rzeczy.
-
Przepraszam jeśli pytanie będzie idiotyczne, ale słabo się jeszcze w temacie orientuję. Jak rozumiem będę mógł wewnątrz swojej sieci przydzielić różnym strukturom np. różnym gałęzią sieci różne klasy z tej mojej /24? Chciałbym ją podzielić na 4x /26. Tylko w tym wypadku będę miał 4 bramy, adresy sieci i broadcasty i nie wiem w ogóle jak się do czegoś takiego zabrać...
-
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy można klasę PI /24 podzielić na mniejsze podklasy samodzielnie? Czy to w jakikolwiek sposób koliduje z BGP?
-
Dzięki za oferty, myślę że coś z tej trójki wybiorę.
-
Szukam serwera VPS, który fizycznie będzie stał w Polsce. Najlepiej od firmy, która ma swoją serwerownię. Serwer ma służyć do testowania różnych konfiguracji, więc parametry nie są aż tak ważne jak cena. W przybliżeniu zadowolę się: - procesor 1Ghz - 512MB RAM - dysk 10GB Transferu zużyje na pewno znikomą ilość. Serwer chciałbym opłacić na 3 miesiące z góry.
-
Przekonaliście mnie do BIRD-a. Poczytałem trochę i faktycznie duży węzłach jest używany. Czytałem też, że niestety konfiguracja jest dość trudna. Mam jednak 3 miesiące na naukę i postawienie tego routera produkcyjnie, więc myślę, że dam radę. Czy jest możliwość testowania takiego routera tak żeby niczego nie popsuć? W sensie nie puścić w świat jakiegoś badziewia oraz nie odciąć się od Internetu?
-
Z PA to kicha będzie, bo niestety mam bloki mniejsze niż /24. Apropo adresacji mam jeszcze pytanie. theOne napisał, że do AS jest potrzebne minimum PI /23, a ja mam PI /24. Czy to była pomyłka czy faktycznie będę miał problem aby otrzymać AS-a na adresację /24? Co do serwera to jeśli faktycznie te nowe rozwiązania na E3 biorą tak mało prądu to nie ma się co zastanawiać. Możecie mi polecić jakąś dobrą kartę sieciową 4 portową z którą nie będę miał problemów w połączeniu z Quaggą? Kolejna sprawa to dyski. Mimo wszystko wolałbym mieć tu RAID, bo wiadomo, że z czegoś ten system musi wstać. Nie chciałbym się kiedyś nie miło zdziwić. Pendrive jakoś do mnie nie przemawia.
-
Xeon E3 to już bardzo mocny procesor, a poza tym TDP ma identyczne jak wspomniany przeze mnie E5450. Dopiero E3 na Ivy Bridge ma niższe o 11W TDP. Pewnie reszta konstrukcji jest bardziej energooszczędna, ale nie wiem w jakim stopniu. Widzę, że sprzedajesz serwery z E3. Czy możesz podłączyć jakiś wolny do watomierza i sprawdzić ile bierze faktycznie prądu? Przyznaje rację, że używka to używka i kiedy padnie nie wiadomo. Tylko Dell 1950 to serwer z górnej półki, a coś na E3 to raczej budżetówki w których na próżno szukać nadmiarowości zasilania, wentylatorów hot-swap czy porządnego kontrolera RAID z cache i baterią. Oczywiście to wszystko można dołożyć, ale cena niebezpiecznie zbliży się do pięciocyfrowej. Z tą kartą to mnie trochę zaskoczyłeś. Czy to źle, że są tam dwa układy obsługujące po 2 porty? Googlałem wcześniej na ten temat i na jakimś forum kilka osób radziło wziąć kartę z tym konkretnie chipsetem. Tak z innej beczki. Czy jeśli mam adresację PA od obecnego operatora to mogę ją rozgłosić na swoim routerze i potem używać u obu operatorów?
-
Wstępnie się rozejrzałem i wymyśliłem taki zestaw: Serwer Dell 1950 III coś jak na aukcji: http://allegro.pl/dell-1950-iii-2x-qc-e5420-2-5ghz-16gb-2x73gb-raid-i2455158277.html Tylko z jednym Xeonem E5450, 8GB RAM i dyski to w sumie mało ważne - pewnie jakieś nowe SATA bym wsadził. Do tego karta sieciowa Intel PRO/1000 4-portowa: http://allegro.pl/intel-quad-gigabit-pro-1000-pt-pci-express-i2481585622.html Jak "media converter" taki switch: http://allegro.pl/cisco-ws-ce500g-12tc-8x-10-100-1000-4x-sfp-i2481595680.html Plan jest taki żeby światełkiem wpiąć się do switcha, potem porobić VLAN-y pomiędzy portem SFP i jednym portem GE. W przyszłości chciałbym do każdego SFP dodać jeszcze jeden port GE i postawić drugi taki sam serwer jak wyżej i spiąć go VRRP z pierwszym żeby w razie awarii przejął jego zadanie. Myślicie, że to jest dobry plan? Wiem, że ten Dell to już lekki zabytek, ale cena kusząca i ma wszystko nadmiarowe. Największe wątpliwości mam co do tego Cisco przed Dellem. Czy to aby nie jest jakiś wynalazek? Pierwszy raz widzę takiego switcha.
-
Tu ok, ale coś z SFP już mi ciężko znaleźć. Pewnie się domyślasz, że skoro szukam czegoś pod Quagge to nie dysponuje budżetem 50k zł. Planuję obsłużyć tym sprzętem 2 operatorów oraz 1 węzeł wymiany ruchu: - pierwszy operator 300 Mbps, - drugi operator 100 Mbps, - węzeł - pojedyncze megabity, bo tam bardziej dla sportu chce się wpiąć. W perspektywie chciałbym również mieć możliwość podłączenia jeszcze jednego operatora. Wszystko przychodzi mi światłem.
-
Planuję uruchomienie routera BGP opartego na Quadze. Słyszałem kiedyś, że są serwery specjalnie przystosowane do takich zastosowań. Mają np. wbudowaną 4-portową kartę sieciową albo kartę sieciową na SFP. Słyszał ktoś jeszcze o czymś takim?